Безплатні знаряддя для журналістів. Візуалізація

Джерело: http://www.vectorarts.net/
Джерело: http://www.vectorarts.net/

Запуск нових проектів в інтернеті не потребує багато грошей. Якщо хтось оголошує, що шукає значну суму, то не виключено, що людина або мало знається на сучасних можливостях Мережі, або ж лукавить (виняток – розробка сайтів чи додатків «з нуля»). Нині в інтернеті безліч безплатних сервісів, що досить непогано допомагають журналістській роботі. Володіючи цими нехитрими знаряддями, сучасні цифрові журналісти можуть робити якісну інфографіку, працювати із зображенням, відео та звуком.

Щоб працювати в поданих нижче сервісах, варто бодай на базовому рівні володіти англійською мовою. Якщо ж з англійською не склалося, то вихід завжди знайдеться. Зазвичай світові ресурси намагаються послуговуватися нескладною мовою – щоб більше людей могло долучитися до використання їхнього продукту. Тому зазвичай допоможуть он-лайн-перекладач і словник.

Отже, ТАБЛИЦІ та ВІЗУАЛІЗАЦІЇ ДАНИХ

Тут першість за сервісом Datawrapper, від німецької тренінгової організації для газетярів ABZV. Серед доступних шаблонів є й горизонтальні таблиці, є вертикальні, «пироги», лінійні графіки… УВАГА! Умови використання сервісу змінилися і частина послуг стала платною. Тому наступний абзац вже неактуальний: Таблиці можна зробити інтерактивними, їх можна вставляти в інтернет-сторінки (embedded), завантажувати з Мережі і роздруковувати. Ось приклад таблиці, яку я зробив зі своїх старих даних за 5 хвилин (клацання на верхні кнопочки змінюють графіки):

Замість інтерактивних даних, що були тут раніше, вміщені їхні скріншоти:

tbufb_1

tbufb_2tbufb_3

Використання таких графіків необхідне, коли працюєш з великою кількістю даних і хочеш подати це користувачам у максимально доступній формі. Інструмент Datawrapper щодня використовує фінська газета Helsingin Sanomat. Один із головних принципів роботи журналістів газети – максимально швидко візуалізувати дані. На думку фінських редакторів, в цифрову добу інформація швидко розповсюджується, тому конкуренти швидко підбирають текстову інфу. Однак візуалізовані дані – це вже власність видання і цей продукт ніхто не забере (хіба що з посиланням на першоджерело).

Модний, останнім часом в Україні, такий напрямок журналістики як інфографіка, теж легкодоступний для створення. Один з цікавих ресурсів, де можна безплатно створити інфографіку – Easelly. Сервіс пропонує великий вибір шаблонів з яких можна зробити свій продукт. Результат теж можна вставити на сайт та поділитися за допомогою соцмереж. Багатий на опції також і Piktochart.

Лінія часу (timeline) – відносно новий інструмент, що дозволяє оригінально візуалізовувати дані. Суть полягає в тому, щоб прив’язуючись до часової шкали, проілюструвати за допомогою різних мультимедій, наприклад, розвиток організму. Технології дозволяють робити такі речі інтерактивними. Кожен користувач довільно може пересуватися лінією часу і переглядати мультимедійні файли в будь-якому порядку.

Фінські журналісти зі згаданої газети Helsingin Sanomat використовують безплатний інструмент Timeline JS. Інструмент, створений компанією Knight Lab, дозволяє створити інтерактивну часолінію за хвилини і додати до неї гіперпосилання, карти, фото, дані, цитати, твіти тощо. Ось, за гіперлінком, приклад часолінії Nokia створений фінськими журналістами. Ще один цікавий сервіс для роботи із часом – Dipity.

Привабливий тип візуалізації, унаочнення даних – використання мап. Наприклад, фінські журналісти, використовуючи безплатні інструменти зробили візуалізацію місць проживання та міграційних стежок вовків, що збільшило кількість відвідувачів (а отже й прибутки видання). Зазначена мапа створена за допомогою кількох сервісів і її створення потребувало додаткової підготовки. Втім, інший сервіс – GeoCommons, дозволяє працювати з картами та створювати свої локації без особливих зусиль.

Звичайні тексти теж можна візуалізовувати. Наприклад, сервіс Wordle генерує з будь-якого тексту «хмарку слів», в якій розмір кожного слова залежить від частоти використання в тексті. Ось так виглядатиме Декларація про державний суверенітет України:

Deklaracja

Це лише невелика частина можливостей, які відкриті для сучасних журналістів. Звісно, що більшість наведених сервісів, безплатно надають обмежену кількість мегабайтів, але навіть на початках цілком можна обійтися малою кров’ю.