Чи загрожує Україні диктатура?

Президент України Петро Порошенко активізувався в напрямку набуття додаткових повноважень всупереч Конституції України. Це чітко простежується з так званого “закону про диктатуру”, який заднім числом (!) дозволяє коригувати виборчі списки партій до Верховної Ради України. Така корекція призвела до позбавлення мандатів чинних депутатів – Миколи Томенка і Єгора Фірсова, які не погоджувалися з політикою фракції Блоку Петра Порошенка.

Чи загрожує Україні диктатура?

Прикметно, що в нардепів забрала мандати… Центральна виборча комісія, склад якої нелегітимний. Більше того,  саме президент України вчасно не замінив свою квоту згідно із законодавством. Тобто “підвішена” президентом частина ЦВК позбавила двох депутатів мандатів заднім числом, що є прецедентом в історії України.

Якщо слідувати логіці Адміністрації президента, то чому б ЦВК заднім числом не вставити в список БПП вірних людей? Адже недаремно, наприклад, вірному пеану президента Віталію Гайдукевичу шукають тепле місце в якомусь посольстві – навіщо ж розкидатися кадрами по закордонам?

Те, що ноги “закону про диктатуру” ростуть саме з Адміністрації президента, немає сумнівів. Вже вкотре президент Порошенко наступає на законодавчу гілку влади. Першим випадком було затримання в стінах Верховної Ради народного депутата України Ігоря Мосійчука 17 вересня 2015 року.

Нонсенс, але в країні, де конституційною формою правління є парламентсько-президентська модель, парламент і депутати вкотре виступають хлопчиками для биття. Після позбавлення Томенка і Фірсова мандатів дивує скигління деяких депутатів, які “з жахом дивляться” на прийдешні події (в лапках цитата однієї депутатки).

Очевидно, депутати, що входять до коаліції депутатських фракцій “Європейська Україна” не читали коаліційну угоду, де пунктом 2.3 в планах коаліції чітко зазначено: “Прийняття закону, який врегулює процедуру притягнення Президента України до відповідальності в порядку імпічменту”. До речі, закон про імпічмент президента депутати зобов’язувалися ухвалити протягом 1 кварталу 2015 року.

Свавілля президента і його команди потрібно зупинити, інакше країні загрожує диктатура. Зрештою, глава Адміністрації президента України Борис Ложкін у “своїй” книзі “Четверта республіка” прямо вказав, що “парламентсько-президентська модель неефективна”. З такими апетитами, а також з методами, що демонструє Порошенко, в Україні дуже скоро де-факто буде президентська модель, де все визначатиме лише одна людина – Петро Порошенко.

І нехай нікого не вводить в оману риторика Петра Олексійовича, що він не прагне додаткових повноважень. Реалії вказують на протилежне. Тут можна пригадати передвиборчі обіцянки Порошенка та їх реалізацію, аби збагнути, що слова і дії президента України – кардинально різняться.

Якщо законодавчий орган не почне встановлювати політичні правила гри, як це ВРУ повинна робити за Конституцією, то Україні загрожує диктатура. Дехто вважає, що Україні потрібна диктатура, коли одна людина поведе за собою народ в умовах російської агресії та дистанціювання Заходу. Та насправді Україна потребує диктатури закону, а не диктатури самодура, який за допомогою “підвішеної” ЦВК милує чи карає народних депутатів України.

Зрештою, закон про імпічмент президента України потрібен і самому Порошенку. Адже новітня історія свідчить, що в незалежній Україні диктатура не приживається і, в разі чого, закон про імпічмент може стати єдиним порятунком для Петра Олексійовича і його амбітної команди “любих друзів”. Бо, схоже, вони вже забули, що справжнім спонсором інавгурації президента був Євромайдан.