Чим відрізняються блогери від фейсбукерів

Чим відрізняються блогери від фейсбукерівВ Україні склалася унікальна ситуація, коли активні користувачі Фейсбуку, які мають тисячі, а то й десятки тисяч фоловерів, називають себе “блогерами”. Унікальність ситуації в тому, що активні дописувачі фейсбуку помиляються з термінологією – адже “фейсбукери” і “блогери” – це зовсім різні поняття.

Блогер – це людина, яка веде свого блога – тобто власну веб-сторінку, що має власну URL-адресу, чи підсторінку на якомусь сайті також зі своєю прикріпленою адресою – наприклад, як блог Володимира Горбача на “Українській правді”. Або як Денис Казанський, який веде свій блог в системі LiveJournal.

Блогера та його дописи можна знайти за ключовими словами в поширених пошукових системах, таких як Google, DuckDuckGo, Yahoo, Bing тощо. Блогер може архівувати свої дописи, а за допомогою Веб-архіву WayBackMachine зберігати їх в Мережі вічно. Блогер може тегувати дописи (сортувати за ключовими словами). Блогер може ділити дописи на категорії, щоб полегшити до них доступ користувачам…

Врешті, якщо почитати словники англійської мови, то слово блог означає “вебсайт, що складається з дописів одного автора (як блог, що Ви читаєте), чи групи авторів (як згадана система LiveJournal), що містить досвід автора, його спостереження, судження і т.ін., а також часто оприлюднює фото та посилання на інші вебсайти“.

Блогер сам собі господар. Це вимагає від нього вміння не лише писати, але й поширювати контент. На відміну від фейсбукерів ніхто не може витерти його допис чи заблокувати (для українців це особливо знайома ситуація).

Фейсбукер – це людина, яка активно користується соціальною мережею Фейсбук. Кожному користувачеві соцмережі також дають свою веб-адресу. Як, наприклад, мені – https://www.facebook.com/oleksandr.piddubnyy. Однак конкретні дописи фейсбукерів неможливо знайти в пошуковиках (можна знайти лише профіль). Тому те, що писалося якийсь час тому – для загалу втрачено і забуто. Власне, кожен, хто має профіль в Фейсбуці може спробувати знайти якийсь свій старий публічний допис, ввівши уривок цього допису в пошуковику. Мені так нічого не вдалося знайти.

Якщо звернутися до сучасних словників англійської мови, то MacMillan називає фейсбукерами тих, хто регулярно використовує соціальну мережу Фейсбук. Urban Dictionary фейсбукерами називає студентів, які витрачають багато часу у Фейсбуці, або ще так визначає людей, які витрачають на Фейсбук більше ніж півгодини щодня.

Профіль фейсбукера насправді йому не належить – це власність однойменної компанії. Тому не варто дивуватися, що компанія пильно наглядає за своїми користувачами та їхніми дописами.

Власне, чи справді відрізняються блогери від фейсбукерів, можна перевірити за рейтингом найвідоміших блогерів у Фейсбуці (рейтингу найвідоміших фейсбукерів я не знайшов). Перше місце в блогера PerezHilton, який має свій власний сайт. Друге місце в блогерки iJustine, яка хоч не має власного сайту, але основним майданчиком використовує сервіс відеохостингу YouTube. Третє місце посідає блогерка Стефані Майклс, яка теж має свій персональний сайт.

Підсумовуючи, невеличка порада українським “блогерам” з Фейсбуку – якщо будете за кордоном не називайте себе “блогерами”, бо якщо у вас нічого немає крім акаунту в “фейсі” – вас не зрозуміють.