Громадське мовлення. Кілька зауваг

promin_logo
Джерело фото: promin.fm

5 листопада я був в ефірі радіо Промінь. Говорили на тему суспільного мовлення в Україні. Розумію, що для багатьох ця тема досить далека, оскільки вже добряче затаскана, адже десь від 2002 року вперше почали говорити про суспільне (чи громадське – різниці тут не бачу) мовлення в Україні. Відтоді з’являлися різні концепції, кожна влада обіцяла щось робити, але віз донині на місці. Навіть закон про суспільне телерадіомовлення, ухвалений навесні 2014 року, ситуацію не змінив*.

Отже, якщо в когось немає часу слухати про що я говорив в ефірі (посилання будуть наприкінці допису), то переповім кількома тезами:

Польський досвід для нас міг би бути цінним, оскільки в Польщі як і в Україні часів Радянського Союзу були подібні системи телерадіомовлення (центральний мовник + регіональні відділення). Далі наші подібності завершуються, бо:

в Польщі система державного телерадіомовлення фактично була переведена на рейки суспільного мовлення, в той час як в Україні почався процес децентралізації держтелерадіо, коли кожне обласне телебачення чи радіо отримало свого власника. І добре, якщо власником ставав хороший творчий колектив, але небагато гірше, коли власником ставали відверті покидьки – саме це відбулося з Луганською ОДТРК, яка опинилася в руках такого українофоба як Родіон Мірошник, що роками виховував телеглядачів з екранів ЛОТу (колишня ЛОДТРК) в україноненависницькому дусі (прикметно, що Мірошником і його хазяями ще досі не займається СБУ).

В Польщі журналістика пройшла очищення люстрацією, коли на межі 80-90 рр. минулого століття, одіозним журналістам і редакторам було заборонено займатися професією. Повертаючись до наших реалій – така люстрація мала ще й профілактичне значення – щоби такі як Мірошник та йому подібні і близько не з’являлися в професії.

Україна безнадійно відстала у питанні створення суспільного мовлення. Я мав нагоду вести радіоефіри під час президентської кампанії 2014 року в шести обласних центрах України і бачив як живуть і працюють люди на місцях. В цьому контексті більше згадую про обласні радіо, але зауважу, що обласні радіо і ТБ колись були одним цілим, а під час створення суспільного мовлення мають знову бути реінтегровані в одне ціле (зараз часто обласні державні ТБ-телекомпанії в кращому стані, бо з них можна доїти гроші, тоді як радіо здебільшого упосліджують).

Різниця між обласними ТРК в Україні разюча – якщо в Харкові обласне радіо цілеспрямовано знищувалося, а в Запоріжжі відчувається нужда, то, наприклад, в Чернігові, Полтаві та Кіровограді обласні радіостанції тримають на плаву творчі колективи та місцеві керівники, яких треба нагороджувати медалями за виживання в несприятливому середовищі. Очевидно, створюючи суспільне мовлення, треба вивести всі обласні радіостанції на один рівень.

Проводячи радіоефіри наживо, я звернув увагу, що і обласні радіо, і люди вже забули, що це таке – прямий ефір, тож дзвінків в студію було дуже багато. Люди хочуть бути почутими і це не забаганка української «периферії» – це вимога часу, коли інтеракція є наріжним каменем сучасної журналістики.

Виходячи з попереднього пункту, під час радіоефіру я висловив своє бачення побудови суспільного мовлення в Україні. До цього часу всі концепції передбачали побудову «піраміди» суспільного мовлення зверху вниз, коли виписувався концепт прив’язуючись до якихось відомих світових моделей (наприклад всі люблять BBC) і не було видно розуміння, що відбувається в регіонах України. Моя ж точка зору дещо інакша – система суспільного мовлення повинна повставати навпаки – від регіонів до центру. Варто розуміти, що передусім людина є локальною істотою і її спочатку цікавить те, що оточує: особиста і родинна безпека, навчання, погода, місцеві новини, а вже потім, коли людина задовольнить базові потреби в інформації, вона може звернути увагу на те, що відбувається в країні чи за кордоном. Отже й суспільне мовлення, яке має відображати інтереси населення має створювати «знизу». Як? І просто, і складно водночас. Принцип відбору інформації і тем для мовлення має бути як система сит, коли спочатку на рівні області інфа відбирається в населення  і «просівається» для мовлення на область, з цієї інфи вибирається така, що має більш універсальний характер і постачається в центр (Київ) для поширення по всій Україні. Лише таким чином суспільне мовлення буде цікавим для населення України. Це була проста схематика, а складність полягає у відсіюванні – адже для цього треба добре підготовлені кадри, яких насправді в достатній кількості в Україні немає.

Позаяк в попередньому абзаці згадана ВВС як взірець до наслідування, то я до цього ставлюся скептично. ВВС функціонує в суспільстві, яке, наприклад, одне з перших в світі запровадило парламентаризм. Тобто культура споживання інформації та контролю влади, а також культура оплачування послуг, там зовсім інакша, аніж в нас чи в тій же ж Польщі. Адже польське суспільне мовлення фінансується з державного бюджету і з абонплати користувачів, а ось платіжна культура в Польщі за суспільне ТБ дуже невисока. Маю великий сумнів, що в Україні платіжна культура буде ліпша, аніж в Польщі і це підтверджується вже класичною теорією масової комунікації.

Отже, трішки загальної теорії (без прив’язки до України). Створення якісного телебачення вимагає доброї фінансової бази, підготовлених кадрів, а також стабільного подальшого фінансування. Це базис без якого не варто й починати. Саме тому, що багато небагатих країн не мають достатньо грошей, вони не можуть створити свій якісний інформаційний продукт і послуговуються чужим. Пункт «стабільність подальшого фінансування» співвідноситься зі станом економіки держави, а також з доходом на душу населення. Тобто тут вже долучається макроекономіка, адже плануючи стратегічний продукт, треба розуміти звідки надходитимуть кошти. Дохід на душу населення – або тісно пов’язаний зі сплатою абонплати, або з ринком реклами, що відповідатиме аудиторії каналу (а з реклами вже отримувати гроші на функціонування ТБ).

Для бажаючих ось посилання на ефір, що пролунав на хвилях радіо Промінь:

Програма Радіопрес. Радіо Промінь. Ефір - 05.11.2014 р. початок о 12:30 by Олександр Піддубний on Mixcloud

___________________________________

* Аласания рассказал о трудностях создания общественного телевидения в Украине (http://uainfo.org/blognews/431414-alasaniya-rasskazal-o-trudnostyah-sozdaniya-obschestvennogo-televideniya-v-ukraine.html)