Інкубатор підприємництва

InQubatorВ Україні зазвичай бізнесом займаються на свій страх і ризик. Але в Польщі є місця, де бізнес вирощують як рослини в пробірках – в Інкубаторі підприємництва Познаньського науково-технологічного парку.

Схема проста – хтось має інноваційну ідею і хоче створити власний бізнес. Початківець подається до Інкубатора. Тут прораховують, чи має проект шанси на успіх. В разі позитивної відповіді, майбутнього підприємця беруть під своє крило.

Що роблять з «бізнес-курчатами»? Вчать писати бізнес-план. Шукають наставників (успішних бізнесменів, які візьмуть новачка на стажування). Підшуковують інвесторів. Надають всі необхідні консультації щодо оподаткування. Надають матеріально-технічні засоби (робоче місце, чи офіс, чи віртуальний офіс)…

Етапи «оперення» майбутнього бізнесмена складаються: з преінкубації (все, що виписане в абзаці вище), і самого інкубаційного періоду – підтримки бізнесмена протягом 3 років. За цей час людину поступово готують до дорослого бізнес-життя. Наприклад, якщо оренда приміщення на ринку 60 злотих за квадратний метр, то майбутній бізнесмен першого року платить лише 30, другого вже 40, а третього року – 50 злотих. Якщо після 3 років бізнес в інкубаторі не отримує прибутків, то проект згортається і в Інкубаторі звільняється місце для наступного “курчатка”. Якщо проект приносить прибутки – людина починає самостійне бізнес-життя.

Інкубатор підприємництва – це лише невелика частина Познаньського науково-технологічного парку. Парк створений Фондом Університету ім. А. Міцкевича в Познані. А сам Фонд заснований Університетом (ще 1995 року). Суть задуму – якщо універ має напрацювання і потенціал, але займатися бізнесом не може, то шалені ідеї реалізовуватиме технопарк. Тобто в основі – знання і незалежність університету, на виході – інновації для країни.

Крім підтримки новаторського бізнесу познанський технопарк має ультрасучасне устаткування для фундаментальних досліджень. Наприклад, єдина в Центрально-Східній Європі лабораторія радіовуглецевого аналізу, чи лабораторія ізотопів… Список великий. Все це має допомагати науковцям з ідеями створювати нові технології та впроваджувати їх у життя. Нині найпопулярніші напрямки в технопарку: ІТ, хімія та біотехнології (саме вони найшвидше приносять найбільше грошей).

Кошти. Зрозуміло, що все це вимагає просто величезних грошей. 85% всього, що відбувається в технологічному парку, фінансує Європейський Союз. На початку я писав про пошук наставників для майбутніх підприємців. Так ось, стаж можна пройти в будь-якій країні ЄС. Це теж фінансується Євросоюзом за допомогою програми «Еразмус для молодих підприємців» – в ній можуть взяти участь мешканці будь-якої країни Європейського Союзу. Українці теж можуть розраховувати на участь, але для цього треба провчитися в будь-якій країні ЄС щонайменше півроку.