Інструменти нових медій. Зображення

Інструменти нових медій. ЗображенняПродовження майстер-класу «Техніки нових медій» проведеного на запрошення компанії KPMG.

Що таке нові медіа я дещо в науковому стилі писав раніше. Якщо ж ненауково, то нові медіа – це всі традиційні засоби масової інформації, що набули цифрового вигляду та «перейшли» в Інтернет. Газета, що вирішила робити сайт – «нове медіа». Радіо, що почало мовити в Інтернеті – «нове медіа». ТБ, що веде трансляцію в YouTube – «нове медіа». Проста інтернет-сторінка – теж частина «нових медіа».

Словосполучення «нові медіа» було модним раніше, коли традиційні медіа були в процесі переходу до Мережі. Нині, коли ЗМІ успішно перейшли на цифрові платформи, визначення «нові медіа» не має сенсу. Тому правильніше – «цифрові медіа» (де цифра є противагою аналоговим технологіям, які час від часу намагаються «оживити» і повернути на ринок – пригадаймо, наприклад, історію з поверненням Полароїда).

Складовими цифрових медіа є текст, зображення (фото чи картинка), звук та відео. В цьому дописі йтиметься про зображення і, зокрема, про прості практичні поради для роботи з ними. Позаяк в першій серії майcтер-класу я зазначав, що основою нових медіа є веб-сторінка, то й подальші рекомендації будуть найкориснішими для власників своїх сторінок чи тих, хто їх планує створити.

Для Вебу використовують растрову графіку, що складається з пікселів. Піксель – найменша одиниця, що не має розміру. Коли пишуть про розмір зображення, то зазвичай вказують його в пікселях (відповідно, 50х50 – це 50 пікселів на 50 пікселів).

В свою чергу зображення складаються з шарів. Шар – це площина заповнена пікселями. Зображення може складатися з одного шару або з кількох шарів, що накладений один на інший.шари

Розподільна здатність зображення вимірюється в кількості крапок (чи пікселів) на дюйм – dpi (dots per inch). Іншими словами – це щільність зображення, що може становити 72 пікселя на дюйм, а може й 300. Для журнального друку розподільна здатність картинки має бути не нижча 300 крапок на дюйм, для газети достатньо 200 dpi, для Інтернету варто робити не менше 96 dpi (раніше стандарт був – 72, але з розвитком моніторів, цього вже мало).

Чим щільніше зображення, тим «важче» фото – має більший розмір, відповідно потребує більше місця на сервері і його довше завантажувати на сайт. Останнє важливо якщо людина користується недосконалим мобільним Інтернетом, але потребує швидко завантажити фото на сайт чи в соцмережі – з легшим файлом буде менше мороки.

Найкращий безплатна програма для редагування фото і картинок – GIMP (безплатно стягнути в Інтернеті можна звідси). Він дозволяє працювати з шарами зображення, записувати файли в різних форматах, змінювати їхній розмір тощо.

Кольори. Найпоширеніша система кольорів для інтернету – RGB (Red – червоний, Green – зелений, Blue – Синій). Інша система – CMYK (Cyan – блакитний, Magenta – пурпуровий, Yellow – жовтий і К – позначають як чорний blacK), найкраще підходить для поліграфії.

Формати. Формати для запису і зберігання фото TIFF (для одношарових робіт) і PSD (для багатошарових робіт) – ці формати дозволяють поліпшувати якість фото. Непридатні для поліпшення якості зображення в форматах PNG, JPG, GIF – саме їх використовують для Інтернету.

Практичні поради щодо застосування форматів:

найкращий формат для Інернету в сенсі якість-розмір – PNG;

стиснення файлу JPG на 80% «забирає» лише 20% якості, що для Інтернету некритично;

GIF має обмежену кількість кольорів, тому його використовують лише в тому зображенні, де відома кількість кольорів, наприклад, в прапор – розмір файлу буде малим, але якість дуже добра (приклади – на зображеннях нижче);

JPG «тонує» кольори на межах зображень, а GIF – ні.

smile_3sample