Конвергентна журналістика. Огляд

Конвергентна журналістика. ОглядВ продовженні навчального циклу про конвергентну журналістику (перша серія доступна ось за цим посиланням), подається короткий огляд предмету вивчення. Чим є конвергентна журналістика, які її особливості та відмінності від традиційних медіа, які нові виклики вона створює для професії.

Інтернет, як спосіб поширення різноманітних нових медіа, є рушійною силою для конвергентної журналістики. Майже кожна новинна редакція задля успішної діяльності на ринку свого часу долучила до роботи онлайн складову. Таким чином, медіа дозволили поширювати контент як своїм колегам, так і різних варіацій свого продукту – наприклад, новини під впливом публічних коментарів, мають вже дещо інший вигляд.

Телерадіомовники і газетярі можуть ставити матеріали онлайн, що завдяки своєму обсягу чи хронометражу не пасують для традиційного радіо, ТБ чи для газетних шпальт. Додатково, газети можуть змішувати текст з аудіо та відео і, таким чином, змагатися з телерадіомовниками. І навпаки – телерадіомовники можуть виставляти в Інтернеті вже більше текстів. Врешті, з точки зору низьких витрат на поширення контенту, новинні редакції, що не мають перевіреного часом реноме, можуть набагато легше змагатися з іменитими колегами.

На додаток до можливостей використовувати Інтернет як спосіб поширення інформації, що виходить в традиційних медіа, Мережа пропонує чотири принципово нові можливості:

  • Експансія новин покриває величезну кількість ніш, що не зайняті й так обмеженою кількістю газет чи телерадіомовників.
  • Здатність віртуального поширення будь-якого типу контенту, включно з текстом, зображенням, графіками, аудіо та відео.
  • Інтерактивність, завдяки якій споживач може доповнювати контент, відкриваючи перед спільнотами ширші перспективи його сприйняття, або ж змінювати контент пропонуючи кожній особі інтерпретувати тему.
  • Частіше і швидше оновлення.

Найважливішою з вищезазначених є друга позиція. Одним з індикаторів рівня конвергентності медіа є розмаїття типів інформації, яке воно поширює. Іншими словами – чим більше способів поширення, тим вищий ступінь конвергентності.

Справжня конвергенція, звісно, не обмежується лише додаванням одного типу контенту до іншого. Швидше, це коли конвергентний журналіст прагне поширювати контент якомога більшою кількістю способів, що включає друк, телерадіомовлення, онлайн, платформи для мобільних пристроїв, текстові сервіси тощо. Конвергентний журналіст не заспокоюється на кількох технологіях, а постійно перебуває в пошуку іновацій і в способах їх застосування для кращої журналістської практики. Конвергентна журналістика полягає на написанні матеріалу, на мистецтві репортажу, на вмінні робити фотографії і редакторських навичках все це поєднати та подати споживачеві так, як він того бажає.

Додатково до традиційних ролей репортера, редактора, випускового, фотографа та відеооператора, конвергентний ньюзрум потребує нових редакторських функцій. Зокрема, наприклад, так званий “редактор потоку новин” (відповідає за рішення які новини і в який спосіб будуть оприлюдненні, а також визначає час поширення матеріалу мережами – це теж має велике значення). Або “редактор історій”, який зосереджений на індивідуальних історіях людей, – він перевіряє чи журналісти зібрали всю інформацію за темою (інтерв’ю, фото, відео бекграунд тощо). Врешті, нові обов’язки з’являються в “багатофункціонального” журналіста, який відповідає за збір, впорядкування і передачу інформації через широкий спектр медіа.

Зростаюча важливість доповнень інформації та її інтерпретування споживачами вимагає “редактора споживацького контенту” – когось, хто відповідальний за модерування потоку коментарів та видозмін новин, що постали завдяки користувачам. Остання функція полягає більше на контролі редагувань і перевірки інформації, аніж на створенні новин з оновленого контенту.

В редакціях щоразу збільшується роль менеджерів з цифрових прав, вони перевіряють чи має медіа право поширювати той чи інший контент. Інші нові ролі включають нові підходи до продажів реклами, дизайну інтерактивного контенту, координаторів соціальних медіа.

Всі вищезгадані нові професії свідчать про об’єм завдань, які постали перед медіа. Звісно що, певні напрямки діяльності може поєднувати один працівник. Наприклад, координатор соціальних медіа може одночасно працювати редактором споживацького контенту. Варто пам’ятати, що найважливіша різниця між конвергентним і традиційним ньюзрумом – це концентрація на подачі однієї історії різними способами.