Конвергентна журналістика. Вступ

Конвергентна журналістикаЖурналістська праця змінюється з кожним розширенням можливостей нових медіа, з кожним способом викладу новин, а також від взаємодії громадськості з цими новинами і можливостей швидкого зворотного зв’язку.

В часи “обмежених медіа” (англ. – era of limited media), журналісти спеціалізувалися в чомусь одному (або преса, або ТБ, або радіо). Зі збільшенням веб-додатків і аудиторій соціальних мереж, суспільство і журналісти усвідомили потенціал взаємопроникнення різних типів медіа, а також нові можливості та переваги “переплетеного суспільства” (англ. – interconnected society).

Зараз журналісти мають безмежні можливості друкувати будь-які обсяги матеріалів, в будь-яких форматах і в будь-який способіб доставляти інформацію споживачу – це все перегукується з прагненнями аудиторії споживати цифровий контент, ділитися ним, коментувати його та змінювати його.

Такі симбіози призвели до чотирьох головних трендів в сучасній світовій журналістиці:

  • традиційні медіа для поширення своєї продукції використовують сайти, веб-додатки і соціальні мережі;
  • поруч з традиційними медіа є медіа, що працюють винятково в інтернеті;
  • окремі люди (деякі без жодних намірів стати частиною “медіа”) створюють свої власні варіації новин, комбінують їх з різних джерел або коментують так влучно, що ці дописи стають набагато популярнішими, аніж оригінальні тексти;
  • аудиторія відіграє все більшу роль в журналістиці, бо поширює контент в соціальних медіа, додає судження та інтерпретації в коментарях і блогах, а також є першоджерелом відео, фото та інформацій для гарячих новин.

На розвиток конвергентної журналістики найбільше впливає практика одночасного застосування різних технік інформування, а також продукування новин так, щоб їх легко було поширити різноманітними платформами.

Як визначити медіа-конвергенцію?

“Конвергенція” є досить широким поняттям. Подальші параметри допомагають уточнити конвергенцію саме в контексті журналістики.

Технічна конвергенція. Процес, в якому існуючі технології поєднують в нові, що створює нові типи медіа і платформи (мобільні додатки, сайти, розширення для браузерів тощо).

Мультимедійна журналістика. Практичні вміння обробки новин та їх трансляції за допомогою різних типів медіа.

Перехресне володіння. Автори, які в ньюзрумах готують подачу однакового матеріалу для різних типів медіа, працюють в одній редакції.

Співпраця. Дві чи більше редакції  з різними власниками працюють разом над поширенням новин чи для обміну контентом.

____________________________

Для написання циклу матеріалів про конвергентну журналістику використані відкриті джерела та сучасні підручники з журналістики.