Київ має заблокувати кандидатуру Мазура на посаду консула в Луцьку

Польський націоналістичний сайт Kresy.PL повідомив подробиці про погляди головного претендента на посаду консула Республіки Польща в Луцьку Веслава Мазура. Він вважає, що українці мало знають свою історію і їм потрібно вказувати на скоєні ними злочини – йдеться про так званий “геноцид на Волині” та злочини “бандитів” УПА і Степана Бандери зокрема. Нині Мазур офіційно поки що є генеральним консулом Республіки Польща у Львові. Його призначення до Луцька завдасть значної шкоди українсько-польським взаєминам, тому поки не пізно Київ має заблокувати кандидатуру Мазура на посаду консула в Луцьку зважаючи на загрозливі для України процеси у Варшаві.

Київ має заблокувати кандидатуру Мазура на посаду консула в Луцьку

Такі слова Мазура пролунали 21 вересня ц.р. на засіданні сеймової Комісії в справах зв’язків з поляками за кордоном. Під час розгляду Мазура на посаду консула в Луцьку депутат від Громадянської Платформи Войцех Земняк запитав в кандидата, як той збирається зайнятися проблемами пов’язаними з місцем, де “українці особливо вшановують Бандеру і Українську Повстанську Армію?”

Веслав Мазур відповів: “Відповідаючи на питання, що стосується Волині, скажу так, що до справи Волині, УПА і Бандери від самого початку маю однозначну думку, доказом якої є – на жаль, так склалося, і можливо це навіть трохи недипломатично – коли президент Ющенко перед завершенням своєї каденції визнав героєм Бандеру і УПА, то на питання журналіста, що я про це думаю, відповів прямо – як може бандит бути героєм”.

Мазур вважає, що речі треба називати своїми іменами і додав, що українці мало знають історію, тож їм треба вказувати на всі ті злочини, що були скоєні тими людьми (УПА – прим. моя).

На переконання Мазура українці врешті визнають те, що зробили. “Незалежно від різних стратегій, треба називати речі своїми іменами – геноцид є геноцидом”.

Варто додати, що на самому сайті польського сейму таких слів Мазура немає. Натомість є інший дуже цікавий момент – Комісія сейму веде розмови про потреби ухвалення “кресової освіти” в Польщі.

Київ має заблокувати кандидатуру Мазура на посаду консула в Луцьку

На сайті сейму йдеться: “Комісія провела дискусію на тему потреби ухвалення побажання щодо кресової освіти в Польщі. Останніми днями в Польщі було близько 100 польських вчителів з Білорусі, Литви, Латвії, України, а також група директорів польських шкіл в Україні. Під час розмов із ними виникло побажання, аби польська держава запровадила до інформаційного простору якнайбільше інформації про Креси Першої і Другої Речі Посполитої, про їхній спадок,  а також про вклад Кресів в нашу тотожність. Після дискусії депутати вирішили присвятити одне з найближчих засідань Комісії розглядові проекту сприяння цій справі”.

Креси в сучасному польському політичному наративі – це втрачені східні польські території. Низка правих та ультранаціоналістичних політиків у Варшаві вважають, що ці території втрачені тимчасово.

Початок інформаційної та освітньої кампанії щодо “польськості кресів” – це прямі зазіхання на інтереси України, а підсилення такої політики призначенням Веслава Мазура консулом в Луцьку становить загрозу для територіальної цілісності України.

Крім того, важко збагнути як дипломат, що має бути неупередженою особою, має належно виконувати свої обов’язки консула, коли щодня зіштовхуватиметься з ворожими для нього знаками? Тож чи не краще позбавити Веслава Мазура можливості травмувати свою психіку, і натомість затвердити неупередженого фахфівця?