Київ може зробити список Савченко-Сенцова гібридною зброєю проти Росії

Україна здатна використати “список Савченко-Сенцова”, щоб формувати ширші списки переслідувачів демократії в Росії. Фактично, перетворити список на гібридну зброю не лише проти фігурантів справ проти українців, але й проти всіх антидемократичних сил в Росії. Таким чином, Київ може стати форпостом демократизації Росії та формування на неї більшого міжнародного тиску. Головне – мати політичну волю.

Київ може зробити список Савченко-Сенцова гібридною зброєю проти Росії

Як відомо, після судилища над Надією Савченко та її ув’язнення на 22 роки, Київ вдався до відповідних контрзаходів. Зокрема, Генеральна прокуратура України відкрила кримінальні провадження щодо осіб, які ув’язнили заручницю. Згодом на засіданні Ради національної безпеки і оборони України ухвалили “список Севченко-Сенцова” – міжнародні санкції щодо осіб, що мають відношення до злочинів стосовно українських громадян на території Росії та в окупованому Криму.

Однак, якщо подивитися на дії Росії, їхні недружні дії виходять далеко за межі громадян України, що утримуються на території Росії і на території окупованого Криму. Кремль порушує кримінальні справи проти українців за те, що вони нібито скоїли в Україні. Таким чином, російська влада не лише втручається в справи суверенної країни, а й демонструє світові цілковиту зневагу до міжнародного права.

Наприклад, так було, коли російські слідчі порушили кримінальну справу проти народної артистки України Ади Роговцевої, або коли порушили кримінальну справу проти кількох народних депутатів України. Також йдеться про 62 справи проти українців, порушені слідчим комітетом РФ. Все це – складові російської агресії і вони мають безпосереднє відношення до ув’язнених українців. Тому було би цілком логічно долучати до “списку Савченко-Сенцова” всіх причетних російських функціонерів до кримінальних справ проти громадян України.

Плюс є ще один неврахований аспект, де може діяти санкційний список Савченко-Сенцова – проти переслідувачів російських акцій протесту на підтримку України та українців. Наприклад, 8 березня в Москві затримали майже 30 учасників акції на підтримку Надії Савченко, а 26 березня затримали 9 учасників дозволеного владою пікету на підтримку Савченко.

“Гібридизація” списку Савченко-Сенцова полягає в тому, щоб долучати до нього (і переконувати в необхідності цього західних партнерів України) всіх, хто причетний до затримувань під час демократичних акцій протесту в Росії, а також членів їхніх родин.

По-перше, це примусить російських правоохоронців думати перед тим, як затримувати мирних протестувальників – особливо, коли їхні родини нікуди не зможуть виїхати з Росії.

По-друге, таким чином Україна стає форпостом демократизації Росії і перетвориться в своєрідного “кийка-демократизатора” північно-східної сусідки.

І по-третє, це буде гідною асиметричною відповіддю Києва на кримінальні справи проти наших співвітчизників в Росії.