Політолог: Митний Союз – це втрата суверенітету Вірменії

Армен Грігорян, політолог
Армен Грігорян, політолог

Чим ближче до Вільнюського саміту, де зокрема має визначитися питання чи підпишуть Асоціацію між Україною та Європейським Союзом, тим збільшуються інформаційні потоки на дану тему. Утім, саміт у Вільнюсі стосуватиметься не лише України, а й решти країн Східного Партнерства, точніше, формату їхніх взаємин із ЄС. Йдеться про Молдову, Грузію, Вірменію, Азербайджан. Власне, грубо кажучи, на порядку денному – розширення впливу ЄС і втрата впливу Росії на колишні республіки СРСР.

На Вільнюському саміті Єреван міг розраховувати ще не на підписання Асоціації (як це очікують в Україні), однак на поглиблення взаємин з ЄС, із подальшою перспективою інтеграції. Тому сенсацією стала заява президента Вірменії Сержа Саргісяна, що Вірменія вирішила вступити в Митний Союз (що на пострадянському просторі позиціонується як антипод ЄС). Заява пролунала після зустрічі пана Саргісяна з президентом Росії Ролодимиром Путіним і викликала здивування як в Європі, так і в громадян Вірменії.

Про заяву президента Вірменії і варіанти розвитку ситуації – в ексклюзивному бліц-інтерв’ю з Арменом Грігоряном, запрошеним науковим співробітником Дослідницького центру Словацької асоціації міжнародної політики і Банськобистрицького університету.

Ваше особисте враження після того, як почули новину від президента Вірменії, що країна вже йде до Митного Союзу?

Глибоке розчарування. Виконання такого рішення свідчитиме про фактичну відмову від суверенітету.

Що, на Ваш погляд, стало причиною такої заяви президента Вірменії?

Серйозний тиск з боку Москви, що викликав, в тому числі, побоювання за особисту владу. Росіяни давно погрожували влаштувати «спекотну осінь», не приховуючи намірів активізувати «п’яту колону».

Про яку «п’яту колону» йдеться?

У Вірменії не було люстрації, і залишилося багато агентів ще радянського КДБ: в політиці, в силових структурах, в аналітичних колах та інших сферах. Та й останніми роками активно проводиться вербування.

Тобто заява президента Вірменії про інтеграцію країни в МС вже незмінна?

Якщо лишень громадянському суспільству не вдасться організувати масовий протест. У Заходу також є потужний важіль впливу – почати розслідувати походження майна і коштів на банківських рахунках президента, його братів і чиновників різного калібру. Таке розслідування може різко, за декілька тижнів, змінити ситуацію. Але якщо вірменське громадянське суспільство не зможе мобілізуватися, Захід і пальцем не поворухне.

А вірменське суспільство зможе мобілізуватися перед вибором між ЄС та МС? Є кому мобілізувати?

В парламенті опозиція майже не представлена, але є достатньо добре організовані структури громадянського суспільства, є потенціал для вуличних акцій.