Новинки онлайн освіти

nowynky online educationОсвіта за допомогою інтернету вже не дивина. Кожен бажаючий без проблем може долучитися до безплатних лекцій найвідоміших університетів світу. Головне, мати доступ до інтернету, регулярно виділяти час на заняття і знати іноземну мову.

Однак, у випадку із курсом «Моделі мислення», що пропонує ресурс онлайн-навчання Coursera, знання мови необов’язкове, позаяк доступні українські титри. В пресі вже писали, що така опція стала можливою завдяки фінансуванню перекладу курсу лекцій українським олігархом Віктором Пінчуком.

«Моделі мислення» – досить цікавий предмет, який навряд чи можна опанувати за 4 короткі секції відеолекцій. Утім, предмет дає уявлення, чому можна навчитися якщо докласти зусиль, адже системне мислення – мало притаманне українцям (бо нема відповідної освіти та культури мислення).

На жаль, немає українських титрів спецкурс, що міг би стати в нагоді журналістам. Йдеться про «Розуміння медіа завдяки розумінню Гугла» від тієї ж Курсери. Назва навряд чи надихає, однак, як я вже якось згадував, західні виші дедалі частіше виокремлюють вивчення Гугла в окремі предмети чи факультативи. Подобається це комусь чи ні, але Гугл ще довго матиме визначальний вплив для тих, хто хоче ефективно працювати в інтернеті (журналістика в тому числі). Тому знати бодай ази Google – вже must know (як, наприклад, для нинішніх інтернет-журналістів цілком природна вимога розумітися на відео-, аудіо- і графічних форматах).

Ще однією цікавою новинкою для журналістів та медіаюристів має стати цикл лекцій «Публічна приватність: Кібербезпека і права людини». Цього разу курс пропонує не американська Coursera, а новий європейський портал Iversity. Втім, за заявленою структурою курс має бути цікавий для всіх інтернавтів, бо пропонує всім звернути увагу на безпеку в Мережі.

І знову до Америки. Незабаром Йєльський університет розпочне курс лекцій «Фінансові ринки», де викладатиме професор Роберт Шіллер. Журналістикою тут і не пахне, хоча тим, хто пише про економіку, може й знадобитися. Адже де ще можна послухати Нобелівського лауреата?

З появою все нових курсів простежується, як розвиваються технології їхньої доставки, а отже IT-технологій загалом. Якщо на початку користувач міг вибирати між стандартним HTML-виглядом сторінки і новим HTML5, то зараз перевагу надають лише останньому формату, що несе великий потенціал для застосування мультимедійних технологій. З одного боку, це не зовсім зручно в умовах повільного з’єднання, чи на старих операційних системах і браузерах. З іншого боку, розробників лекцій можна зрозуміти –  HTML5 пропонує масив можливостей, які не використовувати гріх (наприклад, титри теж туди входять). Зрештою, навіть для безплатного навчання треба бодай оновити техніку.