Олександр Піддубний: перевіряйте факти, якщо хочете зрозуміти події

gromradioДослідник мас-медіа і журналіст Олександр Піддубний в «Громадській хвилі»: як тільки журналісти починають брехати (а цю брехню легко викрити), то довіри до таких мас-медіа більше нема.

За якою схемою працює російська пропаганда в умовах інформаційної війни проти України, яким чином поширюється неправдива інформація, як це впливає на простих громадян і наскільки глобальна інформаційна війна російських ЗМІ? Слухайте в ефірі «Громадського радіо» політолога та журналіста Олександра Піддубного.

«Я поясню схематику, як зараз діє інформація в нашому суспільстві в умовах інформаційної війни Росії проти України. Останнім часом в соцмережах з’являється різна інформація, відеокадри, фото, чутки. Потім їх зазвичай підхоплюють блогери, які можуть не посилатися на джерела інформації. Опісля інтернет-сайти беруть цю інформацію з посиланнями на блогерів, а потім серйозні ЗМІ, інформаційні агентства, видання, які мають досить серйозну історію, посилаються на блогерів, відмежовуючись і не затруднюючи себе тим, щоби докопатися до суті цієї інформації, видають цю інформацію, фото, відео, як новину.

В результаті наш слухач, користувач Інтернету, громадянин України отримує інформацію, яка має нез’ясовані джерела, походження. І дуже часто трапляється так, що люди отримують інформацію, яка є абсолютною брехнею. Це все стається тому, що журналісти часом не перевіряють інформацію, часом немає ресурсів, а часом просто не вміють.

Зрозуміло, що така подача і поширення інформації, мають дуже негативні наслідки. Люди просто користуються інформацією і не розбираються в тому, як знайти її джерела. Тому отримують масив не перевірених фактів. Здебільшого це факти, які б’ють по психології людей, люди просто накручують себе.

Насправді це дуже небезпечно, треба відділяти правду від того, що зараз відбувається в інформаційному полі. Зараз такі реалі, що соціальні медіа діють в умовах нових медіа. Нові медіа – це всі традиційні медіа, які переходять Інтернет і поєднуються. Вже немає чистого радіо, чистого телебачення. Це все створює надзвичайно великі виклики для України, бо дуже важко в таких умовах цифрового валу інформації перевіряти цю інформацію, насамперед для журналістів. Якщо журналісти не можуть перевіряти інформацію, то що говорити про простих громадян, які отримують на свою голову вал різних істеричних повідомлень?

Росіяни розробили проти України надзвичайно цікаву диверсію: наприклад, фото, яке було зроблено 6 червня, коли українська влада евакуйовувала дітей зі Слов’янська в Одеську і Харківську область. Фотограф Associated Press зробив знімок, коли дівчинка через вікно автобуса прощалася зі своїм батьком, вона плакала. Це фото з відповідною інформацією з’явилося потім на шпальтах американського видання. В той же день та сама фотографія з абсолютно іншим протилежним текстом про те, що так звані ополченці вивозять дітей подалі від української влади, вивозять з-під бомбардувань. Головною була, звісно, новина, але емоційну складову новині давало оце фото дівчинки, яка плаче. Коли людина дивиться на це фото, вона вже не сильно сприймає цю новину, тобто вона сприймає такий загальний фон: о, вивозять з-під авіаударів чи артилерійських ударів української влади. З самого тексту не можна зрозуміти, чи це правда, які є джерела інформації і так далі. Але фотографія пішла далі, і цією інформацією російські сайти жонглювали, як могли.

Всі російські ЗМІ лояльні до влади. Одні – більше, другі – менше, але всі вони працюють в контексті ідеологічної російської машини. Росія вкладає дуже великі гроші в інформаційну війну проти України. Власне, не тільки проти України, але проти всього світу. Працює ціла налагоджена схема. І ці дрібні «вкиди» в дрібні сайти легітимізують інформацію, щоби потім її піднімати по щаблях і вкладати у вуха світу. Брехати в інформаційній війні не можна», — в ефірі «Громадського радіо» розповів Олександр Піддубний,- політолог, журналіст.

____________________________________________

Послухати ефір ще до 5 липня 2015 року можна було на сторінці Громадського радіо, але, на жаль, програма вже видалена.