Поле битви – мережі

поле битви - мережіВ британському війську створюють спецсили Facebook-воїнів. Це не жарт і навіть не компіляція української диванної сотні. Британський підхід більш ґрунтовний – тут воюватимуть воїни, вишколені для психологічних операцій та для використання соціальних медіа як асиметричної зброї. Також передбачається залучати вояків, які мають навички роботи журналістів і орієнтуються в соцмережах.

Згаданий спецзагін вже охрестили «77-ою бригадою». Вона нараховуватиме 1500 військових, яких виберуть з усього числа військових Об’єднаного Королівства. Поле діяльності бригади – «нелетальна зброя». Рішення британців стати на стежку війни у Фейсбуці не унікальне – раніше її протоптали армії Ізраїлю і США і досягли в цьому відчутних результатів.

Завдання для нової бригади досить амбітне – керувати контентом передусім в мережах Facebook і Twitter. Це новий етап використання соцмереж, позаяк до цього їх використовували як джерело інформації та її аналізу.

Пришвидшити ж рішення відкрити новий фронт, британців спонукала агресія Росії проти України. Іноземці звернули увагу на роль, яку головним чином виконує Facebook в Україні. В умовах війни він мутував від засобу комунікації та координації як це було під час Євромайдану до знаряддя пропаганди та впливу на свідомість мас.

Українські реалії цікаві ще тим, що Facebook виступає самостійним майданчиком для комунікації політиків з народом поза традиційним медіапростором. В свою чергу медіа змушені звертатися до Facebook і використовувати дописи або як джерела новин, або як коментарі для матеріалів.

Методи впливу на соцмережі різні. Найперше йдеться про банальну дезінформацію, створення ефекту «інформаційного шуму», коли інформаційний потік настільки контроверсійний, що руйнує будь-яке критичне сприйняття. Йдеться також про різноманітні прийоми пропаганди.

Запуски мислевірусів щодо важливих для країни питань (напр.: мобілізація чи воєнний стан), сіяння паніки серед соціально найактивнішої спільноти, управління контентом за допомогою дописів чи відповідних коментарів – все це справляє вплив на користувачів соціальних мереж. Відтак керування facebook-масами призводить до керування медіапростором всієї країни (згадайте початки новин: «соцмережі обурені…», «соцмережі вимагають»… тощо).

Всі згадані виклики опрацьовані британцями, тож вони використовуватимуть можливості соцмереж для власної безпеки, щоби не віддавати свій простір соціальних медіа в руки ймовірним ворогам. А найкращий спосіб забезпечувати безпеку – не пасивно спостерігати, а безпосередньо впливати, а то й керувати процесом.

«Керування процесом» з-поміж багатьох переваг дозволяє заздалегідь помічати небезпечні сигнали, що могли би свідчити про терористичну діяльність: чи то координація груп, чи то створення нових організацій, чи шляхи фінансування тероризму, рекрутинг тощо. Також 77-а бригада в соцмережах аналізуватиме рівень радикалізації громадської думки, а також зміну мислення осіб чи груп осіб під впливом ідей терористів… Словом, перелік завдань перед новою спецслужбою великий.

Україна з четвертою та подальшими хвилями мобілізації має унікальний шанс стати четвертою країною в світі, яка створить Facebook-війська. Адже під мобілізацію вже потрапляють журналісти, аналітики, програмісти, активісти, опініємейкери соціальних мереж, яких варто було би заангажовувати  для служби в соцмережах. Нинішні війни ведуться насамперед за думки людей, а вже потім за території.