Про безплатний контент в інеті

vintage interior with brick wallУ світі нових медіа майже одночасно відбулися дві знакові події: Нью Йорк Таймс заявив, що робить безплатним доступ до свого онлайн відео, а російський телеканал Дождь оголосив, що закриває безплатний доступ до свого мовлення.

Питання – мусить користувач платити чи ні, вже вирішив час. Приклад Нью Йорк Таймсу в цьому показовий. Під час майстер-класу Social Media Day у Вроцлаві мені розповіли, що, наприклад, за дослідженнями в США, там лише відсотків 20 власників планшетів платять за контент. Інші платити і не збираються (власників планшетів у США не так вже й багато).

Або інший приклад – словацька система платного доступу до газетного контенту Piano. Модель більш-менш вдало стартувала у самій Словаччині, але на польському ринку очікування не справдилися. Зараз польські медіаексперти відзначають провал Piano. Неуспіх пояснюють просто – в Інтернеті багато контенту і коли хтось закривається за платністю, користувач йде до безплатного інет-видання. Більше того, за таких умов інет-видання остаточно втрачає користувача.

Українські ЗМІ вже досить довго тупцяють на роздоріжжю. З одного боку купують західні формати і вчаться західним технологіям роботи в ЗМІ. З іншого боку, ніяк не можуть відмовитися від послуг російських гастарбайтерів, які формують наповнення масмедій. Очевидно, що однією з причин уваги в північно-східному напрямку є знання російської мови і переважне незнання інших мов, що дозволило би комунікувати із західними країнами.

Однак, нинішній швидкий розвиток інтернету, як і випрацювання технологій роботи медій в інтернеті, формується не в Росії. Росія – великий ринок, але він мусить грати за правилами тих, хто їх диктує. Останній приклад з Нью Йорк Таймс йде наперекір повідомленням російських ЗМІ, що незабаром більшість інтернет-видань стягуватиме гроші з користувачів. Очевидно, що хтось на це піде, але інші “хтось” займуть звільнені місця.

Тут Україні варто би придивлятися до флагманів індустрії, а не до їхніх блідих подоб. Адже, з розвитком технологій, випрацьовуються і нові способи монетизації проектів.