Радіо в мережі. Чому саме радіо?

 

Джерело: http://www.pqed.org/
Джерело: http://www.pqed.org/

Зважаючи на швидку інтернетизацію та поширення нових технологій, радіо – найефективніший спосіб надавання інформації. Більшість оцінок радіо в Мережі зводяться до того, що це медіа має більше переваг ніж телебачення і преса.

Продовження теми про інтернет-радіо. Початок тут і тут.

Наприклад, згідно із дослідженням «Інтернет-радіо в Польщі», радіо в Мережі не лише мобільне (спеціальні додатки, що дозволяють слухати радіостанції з мобільних телефонів часто безплатні та зручні для користувачів), але його можна слухати займаючись іншими справами.

Підсумовуючи більшість думок фахівців про силу радіо виокремлюється його найголовніша риса: його можна слухати в авто, займаючись іншими справами, готуючи обід… Комфорт та зручність – головні причини популярності радіо.

Досить цікавою є теза американського медіа-маркетолога Тоні Шварца щодо радіо: «Якщо спитати людей чи слухають вони радіо, їхня відповідь буде: «Ні». Потім спитайте чи їдуть на роботу автомобілем і вони скажуть: «Так». Потім спитайте, чи керують вони автомобілем слухаючи радіо, і вони скажуть: «Так». Ці люди не слухають радіо, вони просто радіозалежні» (Anrew Crisell, Understanding Radio, Taylor & Francis e-Library, London 2001).

Одна з найвідоміших дослідників радіо, Валері Геллер (США) до переваг радіо додає приватний контакт мовника зі слухачем, легке пристосування інтернет-медіа до будь-якого комунікаційного приладу, а також трактує як медіа, яке не потребує багато грошей порівняно з іншими ЗМІ (Valerie Geller, Beyong powerful radio. A communicator’s guide to the Internet age, Taylor & Francis, New York and London, 2011). Дослідники застерігають, що в часи інтернету, вже не варто розглядати «традиційні» медіа поза інтернетом – той, хто хоче успішно працювати в нових умовах, найперше мусить погодитися на нові правила (і ще про це тут).

Інтернет створив незнані до нього можливості. Попри те, що багато людей на початку цифризації (діджіталізації) нарікали, що в інтернеті традиційні газети, журнали або телеканал зникнуть, проте насправді медіа в інтернеті має недоступні раніше риси. Вже нікого не дивує, що на сторінці польського Радіо Внет, користувач не лише слухає програму, але також може й переглядати відео. Можливості еластичного поєднання різних типів інформації для надавання користувачам становлять основу сучасних конвергентних медій.

Автори підручника «Принципи конвергентної журналістики», зауважують, що журналістика під впливом інтернету змінюється. Раніше радіо було «винятково звуковим» медіа. Проводячи програму наживо, зараз радіо може пропонувати такі ж сервіси як і інші ЗМІ. Іншими словами, відео вже не є привілеєм телебачення (Jeffrey S. Wilkinson, August E. Grant, Douglas J. Fisher, Principles of convergent journalism, Oxford University Press, New York 2013).

Працюючи над темою Радіо в Мережі, з одного боку я зауважив, що у світі є багато інформації про функціонування інтернет-радіо а, з іншого боку, ця інформація все ще неупорядкована, фрагментарна. Дослідники тільки починають говорити та писати про те, що відбувається на ринку інтернет-радіо, а якщо це помножити на можливості інтернету, то очевидно, що тема ще буде предметом серйозних досліджень.

Про радіо в Мережі (як воно народилося, як працює і чим відрізняється від інших інтернет-медіа) писатиму далі. Тож спробую відповісти на питання: Чим є радіо в сучасному інтернеті? Як воно змінюється? Чи можемо прогнозувати яким воно буде в майбутньому? Як можна скористатися з цих знань і досвіду в Україні?

Окрім того, в рамках написання праці про Радіо в Мережі, я проходив стажування на Радіо Меркурій (Познань) – одній з найстарших і найповажніших радіостанцій у Польщі, про досвід якої писатиму теж.