Теорія гіподермічної голки

Час від часу викладатиму сюди різні теорії, що стосуються медіа. Теорії досить старі, широко знані на Заході, але малознані в Україні. Вчитайтеся в них і Ви дізнаєтеся багато цікавого. Отже, перша теорія – “гіподермічної (підшкірної) голки” або ж “теорія магічної кулі”.

Концептуальна модель

Теорія гіподермічної голкиЗгідно з цієї теорією вважається, що медіа безпосередньо, швидко і ефективно впливають на аудиторію. Теорія була сформована в 1940-50 х рр ХХ ст. Тоді дослідники трактували медіа як потужний чинник, що впливає на зміну поведінки мас.

“Гіподермічна голка” формувалася під впливом низки чинників з-поміж яких головними були:

  • швидке зростання і популяризація радіо з ТБ;
  • зростання індустрії переконання – таких як реклама і пропаганда;
  • дослідження Фонду Пейна в 1930-х рр., які вивчали вплив рухомої картинки на дітей і
  • монополізація ЗМІ Гітлером упродовж Другої світової війни для уніфікації публічної думки в Німеччині щодо діяльності нацистів.

За теорією вважалося, що ЗМІ можуть безпосередньо і однаково впливати на дуже велику групу населення шляхом т. зв. “розстрілів”, або “вколюючи” масам повідомлення, що створені для бажаного результату.

Візуалізовуючи ці теорії (кулі та голки), дослідники зазвичай зображують потужний і безпосередній потік інформації від надавача до отримувача. “Кульова” теорія зображує повідомлення як кулю випущену з “медіазброї” в “голову” споживача, “голкова” модель зображує повідомлення медіа як ін’єкцію в пасивну аудиторію, що миттєво піддається впливу. Теорії відображають переконання, що медіа – небезпечний засіб комунікації, коли отримувач або аудиторія безсилі протистояти впливу інформації. Згідно з такими моделями людям немає куди тікати від наслідків впливу інформації. Відповідно, населення трактується як “курка-несучка”, люди трактуються як пасивна маса, а цілий спектр підвладних медіа як зброя, що їх “розстрілює”. В результаті люди думають і говорять однаково, бо не мають альтернативних джерел інформації.

Після виборчих досліджень “Вибір народу” (Лазарсфельд, Берелсон і Годе, 1944/1968) “теорія магічної кулі” була скоригована. Проект здійснювали протягом виборів Франкліна Делано Рузвельта в 1940 році, де визначали звички виборців, а також зв’язок між медіа та політичною поведінкою. З’ясувалося, що більшість людей не піддалися впливу пропаганди – міжособистісні зв’язки були сильнішими ніж вплив ЗМІ. В результаті кампанії широку аудиторію не вдалося переконати за допомогою уніфікованої інформації.

З часом, як досліджувалося все більше фокус-груп, розроблялися більш складні опитувальні анкети і запроваджувалися нові методи досліджень, що виникали зважаючи на появу нових медіа в т.ч. інтерактивних, теорія магічної кулі була замінена низкою інших більш інструментальних моделей, як наприклад теорія двоступеневого потоку інформації (the two step of flow theory) і теорія поширення інновацій (diffusion of innovations theory).

Джерело: Katz & Lazarsfeld (1955)