Українці хочуть батога?

На панщині Худ. О. ДорошенкоВід України на весь світ, на всю Європу, знову засмерділо совком. В пресу повилазили «ціннісні орієнтири українців», де виявилося, що українці в масі а) нудьгують за СРСР і б) воліють «сильної руки». Саме такий висновок можна зробити від свіжого дослідження соціологічної групи Рейтинг. Власне, з якого дива соціологи продовжують «досліджувати» – наскільки велика туга за комуністичним минулим після 22-х років незалежності?

 

Я ніколи не чув, щоб подібні дослідження проводилися після відновлення незалежності, наприклад, Латвії чи Литви. Або щоб після 20 років соціалістичного експерименту досліджували «чи сумують поляки/словаки/чехи за Варшавським договором?» Країни, які давно в Євросоюзі, зробили для себе вибір будуючи собі майбутнє, а не порпаючись в тому, що історично продемонструвало свою неефективність. Як «планова економіка» може бути «цінністю»? Або як «цінністю» може бути «ностальгія за СРСР»? Адже справжні цінності, це: демократія і справедливість, це правосуддя (якого в Україні нема), врешті, це мораль (якої немає в українських політиків).

І чи може хтось притомно пояснити – як поняття «сильна рука» корелюється із «цінністю»? Хоча саме це поняття з’явилося в першій половині ХІХ століття у США, для України воно невіддільно пов’язане із постаттю Сталіна, який запровадив традицію сильної руки в СРСР. Більше того, одне з визначень «сильної руки» лунає як «застосування фізичної сили особливо проти повстання». Що вкладали в поняття «сильної руки» соціологи? А якби вони розтлумачили українцям, що за цим визначенням приховується батіг, чи була би відповідь такою ж?

Врешті, чи можливо щоб українцям одночасно не вистачало «сильної руки», бракувало «свободи слова» і хотілося «розвивати ринкові відносини»? Тільки амбівалентні, тобто глибоко шизофренічні, люди одночасно хочуть і волі і неволі.

Насправді сучасні спін-доктори, прикриваючись соціологією, надіслали світу два сигнали:

Перший сигнал – світу і Європі, що Україна – це сірий простір «унилого» совка.

Другий сигнал – застосування сили проти українців фактично санкціоноване самими українцями.

І ніхто не поставив запитання – а хто ж замовник таких рейтингів? І головне – навіщо?