Українці вкотре дивують світ. Цього разу фільмом Чорний Козак

Українці вкотре дивують світ. Цього разу фільмом Чорний козакОтже, це сталося. На широкий екран, хоч це був і допрем’єрний показ, вийшла стрічка, аналогів якій немає в цілому світі. “Чорний Козак” – так називається новий художній фільм, який створили звичайні люди, які не мають спеціальної освіти. Ба більше, ніхто не виділяв на цю стрічку грошей – все ті ж люди. Хто пожертвою, хто поділився своїм вмінням (оператори, звукорежисери), хто давав транспорт, хто надавав майданчики для знімання… Тобто фільм-толока. Можливо через це стрічку робили 10 років. Але в результаті вийшов дуже якісний фільм. Без перебільшення, вихід цієї стрічки – це подія для українського кіно. Українці вкотре дивують світ. І цього разу фільмом Чорний Козак.

Чесно кажучи, коли я прийшов на допрем’єрний показ, то був налаштований дещо скептично. Так, я знав, що над стрічкою в різні часи працювали професійні оператори, гримери, звукорежисери… Але я також знав, що до проекту долучалися різні люди в різні часи. Відтак я готувався до певної “солянки” – щодо картинки, звуку, гри акторів. Крім того, мені здавалося, що я знав сюжет стрічки, адже вона знята за мотивами казки Сашка Лірника “Легенда про Чорного Козака”, тож очікував перекладення знайомої історії на відеоряд. Я помилився в усьому.

Відео-аудіо

Картинка соковита. Вона жива і дихає. Плани витримані. “Їзданина” взад-вперед відсутня. Кожен кадр в тему. Звук теж якісний і в тему. Часом віддається перевага мовчанню, але це такий стиль і він не напружує. Саундтреки гурту “ДахаБраха” на висоті – як на мене, ліпші, ніж у всесвітньовідомому серіалі “Фарго”. Це черговий жирний плюс “Чорному Козаку”.

Сюжет

Аби дотримуватися інтриги, не виписуватиму тут головної лінії твору. Так, тут присутня “Легенда про Чорного Козака” Сашка Лірника, але фільм об’ємніший. Головна лінія проклятого козака дихає “відгалуженнями” так само, як дихають картинка зі звуком. Тут є і народна містика, і козаки-характерники, і реально смішний український гумор, і український традиційний побут, і колорит сільського життя – все це автори подали вишукано, зі знанням справи,  і без набридлої вже “шароварщини”.

Люди

Головну роль у стрічці грає професійна акторка Марина Юрчак. Більше професійних акторів нема. Гра Марини просто на висоті, що демонструє її великий потенціал і чудові перспективи в кінематографі. Інші актори – непрофесіонали, але сторонній глядач цього просто не зауважить. Всіх акторів годі перераховувати поіменно, бо як бджілки зводять своє житло, так і у фільмі є частинка кожного, хто до нього долучився. Така гармонійна гра була би неможлива без синергії акторів із режисером Владиславом Чабанюком.

Перспективи

“Чорний Козак” – це Подія в мистецькому житті України і світу. “Чорний Козак” вже увійшов в історію славного українського кінематографа. Більш ніж впевнений, що у світі немає аналогів настільки якісному продукту створеному фактично ні з чого громадою однодумців-непрофесіоналів.

Поки фільм немає чітких перспектив щодо виходу на екрани кінотеатрів України і це його єдиний великий мінус. Ця стрічка не те, що заслуговує на яскраве життя – вона варта нагород, як українських, так і міжнародних кінофестивалів.

Якщо хтось думає, що фільм-толока є аматорством – то порівняно з ним аматорством є розпіарені “Дзідзьо-контрабас” чи “Припутні”. А знайомий журналіст написав, що востаннє розрекламована “Брама” теж непорівнювана із “Чорним Козаком”.

Врешті і, либонь, це найголовніше, “Чорний Козак” – класна і якісно викладена на екран історія, яка вчить любити своє. Це те, що треба дивитися. Шукайте, де показуватимуть стрічку і ведіть туди своїх дітей – не пошкодуєте.

P.S.: Треба ще подумати про віковий ценз стрічки в частині містичних сцен та кольористики ночей.