В Україні почалася узурпація влади

Джерело: rnbo.gov.ua
Джерело: rnbo.gov.ua

Ще до призначення Олександра Турчинова Секретарем РНБО медіа почали писати про необхідність зміцнення Радбезу як центру ухвалення рішень. Після провальних дострокових виборів до Верховної Ради України для Блоку Петра Порошенка перед Президентом постала необхідність «розбити» зв’язок Яценюка-Турчинова аби максимально ослабити Прем’єр-міністра України.

Від дня перемоги 26 жовтня в надрах Народного Фронту серйозно розраховували, що Турчинов може залишитися на посаді Голови ВРУ. Як варіант, сам Олександр Турчинов погоджувався і на «скромнішу» посаду віце-прем’єр-міністра, який би координував весь силовий блок країни. Але під час підкилимових коаліційних ігор команда Порошенка переграла команду Яценюка: ані посади спікера, ані посади віце-прем’єра НФ і Турчинов не отримали.

Для того, щоби остаточного ослабити Яценюка, з яким в Порошенка ніколи не було приязних стосунків, Президент запропонував Турчинову омріяну координацію і фактичне керування силовим блоком країни, але вже під крилом Адміністрації Президента. Доказом серйозності намірів став законопроект ініційований Президентом України «Про внесення змін до Закону України “Про Раду національної безпеки і оборони України” щодо вдосконалення координації і контролю у сфері національної безпеки і оборони» винесений і проголосований в Верховній Раді України в першому читанні 10 грудня.

Якщо уважно почитати запропоновані зміни, то за підсиленням ролі Секретаря РНБО, сховані норми, що дозволяють Президенту України повернути втрачені повноваження після відновлення парламентсько-президентської форми правління. Після ухвалення згаданого закону Порошенко, оминаючи Конституцію України, матиме необмежений вплив на владу.

Варто просто подивитися, які пропонуються зміни до Закону про Радбез:

  1. Якщо раніше робота РНБО регулювалася відповідним Законом, то тепер Порошенко пропонує додати ще «Регламент РНБО». Порошенко введе Регламент в дію відповідним указом, відтак РНБО в своїй діяльності керуватиметься Законом і Регламентом. Фактично, вводиться нічим не обумовлений правовий акт, який можна буде безконтрольно коригувати на засіданнях РНБО.
  2. Якщо раніше Рада нацбезпеки лише пропонувала Президенту безпекові питання, то тепер вона буде ухвалювати рішення. Відтінки тут досить важливі, оскільки Радбез тепер без жодних запобіжників, наприклад з боку ВРУ чи Кабміну, зможе  ухвалювати рішення простою більшістю голосів на таємних засіданнях.
  3. Якщо раніше РНБО позиціонувався як орган спрямований більше на стратегію, то тепер до його відання долучають «невідкладні заходи із розв’язання кризових ситуацій, що загрожують національній безпеці України». Звісно, «ситуативна кімната», де мали би моделюватися кризові ситуації – це стара потреба, про яку говорили багато чиновників, але збільшуючи «тактичні» повноваження РНБО, де гарантія, що вони не будуть використовуватися, наприклад, проти протестів людей, на що ті мають повне право за Конституцією? Більше того, додавання «тактичних» функцій до Радбезу вимагатиме суттєвого збільшення штату і працівників відповідного напрямку.
  4. Якщо раніше РНБО був лише контролюючим органом практично над всіма органами безпеки, то тепер він їх буде ще й «координувати» – тобто Радбез наділяється функцією керівного органу, що одноосібно допомагає Адміністрації Президента встановити легалізований контроль над всіма без винятку силовиками.
  5. Цілковитою інновацією стане нова функція Радбезу в частині «координує і контролює діяльність органів виконавчої влади у сферах протидії корупції, забезпечення громадської безпеки та боротьби зі злочинністю». Ці нові функції перегукуються з оцінкою попередніх пунктів, плюс це означатиме тотальний контроль АП над Міністерством внутрішніх справ за допомогою РНБО.
  6. Також новацією стане норма, що «Рішення Ради національної безпеки і оборони України, введені в дію указами Президента України, є обов’язковими до виконання органами виконавчої влади». Тобто в такий спосіб Президент України, всупереч визначеним повноваженням в статті 106 Конституції України, отримує безпосередній вплив на Кабінет Міністрів України.

Напевне, більшість людей вважатиме, що все вищезазначене не має сенсу, позаяк Порошенко дав слово Турчинову, плюс сам Турчинов тепер матиме ледь не повноваження «віце-президента». Але, по-перше, слову Порошенка не варто легковажно вірити – достатньо почитати в його передвиборчій програмі обіцянки, які нинішній президент так і не виконав. По-друге, якби Порошенко справді бачив в Турчинові людину, якій може віддати шмат безпекової роботи, то він би запропонував в законопроекті «Про внесення змін до Закону України Про РНБО…» змінити порядок призначення Секретаря РНБО. Наприклад, призначати Секретаря в парламенті за поданням Президента.

Але прикметно, що процедура призначення і звільнення Секретаря лишається незмінна – відповідним указом Президента (стаття 7 Закону про РНБО: «Секретар Ради національної безпеки і оборони України призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України і безпосередньо йому  підпорядковується»). В Україні склалася така практика, що будь-який президент видавав укази про звільнення чи призначення ніколи не пояснюючи своїх рішень. Де гарантія, що коли ВРУ посилить повноваження Секретаря РНБО, а заодно наділить додатковими повноваженнями Президента, Секретарем лишиться саме Турчинов? Плескаючи в долоні призначенню Турчинова зараз, завтра Україна може зіштовхнутися з узурпацією влади Порошенком та його оточенням.

P.S.: Багато людей втішені, що Порошенко збільшує роль Радбезу, але Рада національної безпеки в її класичному розумінні – це ознака президентської форми правління, коли за все відповідає лише одна людина (США, Франція, Білорусь, Росія). В парламентсько-президентських системах радбезів або нема, або їхні повноваження суттєво обмежені і контрольовані різними гілками влади (Польща). Можливо, теза про Секретаря РНБО Олександра Турчинова як про «віце-президента України» йде від політичної традиції Сполучених Штатів Америки, але варто нагадати, що в США посада віце-президента виборна і в разі неможливості виконання своїх повноважень президентом США, саме віце-президент перебирає його функції, а не Голова Верховної Ради України.

Далі виставляю скан результатів поіменного голосування 11 грудня 2014 року за збільшення повноважень Секретаря РНБО, а заодно й Президента (зображення треба натиснути, щоб збільшити). Цікаво, депутати розуміли за що голосували? Чи їх «развєлі как котят»? До речі, зверніть увагу як голосували мажоритарники-екс-регіонали і прихильники диктаторських законів 16 січня.

 Vote_all_WEB_light