Як українцям не варто вести бізнес. На прикладі Відня і Києва

IMG_8297Позавчора гуляв центром Відня і опинився посеред одного з численних різдвяних базарчиків, як на фото. Сьогодні в Києві зайшов на український базарчик. Тож з порівняння двох мікроісторій вималювалося спостереження.

Відень. Дерев’яні будиночки прикрашені гірляндами. Розпал робочого дня, тож людей повз ці будиночки проходить мало, а туристи ще не прокинулися. В кількох будиночках італійці продають в’ялені м’яса, сири з трюфелями та різні приправи свого виробництва. Все це не лише можна, а й треба скуштувати, до чого й припрошують продавці.

Аби заохотити покупців, частину м’яса нарізають для проби маленькими кубиками. Цим користуються цілком поважні чоловіки, котрі без докорів сумління згрібають м’ясо жменями до келиха вина біля сусіднього будиночку. Італійці ніби й не звертають на це увагу. Вони веселі та не втомлюються припрошувати куштувати товар.

Київ два дні по тому. Милі, україномовні продавці продають яблука, груші і мандарини. Мені потрібні мандарини. Цікавлюся чи можу скуштувати. Продавці відмовляють, бо, мовляв, базарчик скоро зачиниться – не факт, що після мене будуть покупці, тож вони ризикують втратити цілу мандаринину. Логіка дивна: “Купуйте, а потім скуштуєте”. Зважаючи, що мені потрібен був кілограм мандарин, цього разу ризикував вже я. Врешті, милі, україномовні продавці втратили мене як покупця – я пішов далі і купив там, де давали пробувати мандарини. Хоч заплатив більше, але знав, що купую.

Ситуації, коли продавці на базарах не дозволяли куштувати товари і “дозволяли” (саме так кажуть!!!) це робити лише після купівлі, непоодинокі. Не є фахівцем від бізнесу, але розумію просте правило – якщо хочеш щось отримати від Світу, не бійся йому спочатку щось дати. І йдеться не лише про куштування товару, а й про “давання” в ширшому сенсі – тим, хто цього потребує. Як, наприклад, робить ось цей віденський пункт з продажу глінтвейну – виділяючи частину на доброчинність, вже цим він привертає увагу більшої кількості покупців, ніж конкуренти, а отже має більші прибутки.

IMG_8356

Мітки: , ,