Як відремонтувати ЖКГ?

IMG_6057

 

На цьому фото, біля мого будинку, місце прокладання теплотраси можна визначити неозброєним оком – вона настільки прогріває землю, що навіть в морозну погоду сніг там не тримається. Слід від теплотраси веде до величезної ями. Звідти щось несамовито парує. Поруч стоїть трактор, а в ньому відпочиває робітник. Більше навколо людей нема. В момент фотографування я ще не знав, що в усіх навколишніх будинках відключили опалення і гарячу воду. Пізніше повідомили, що всього цього не буде ще щонайменше добу.

Порошенкам, Гройсманам та іншим особам, що вважають себе політиками, можу дати невеличку підказку як зробити так, щоби таких ситуацій не було. Інакше, якщо люди справно платитимуть за послуги, а їх моритимуть холодом, то не за горами той час, коли політиків “грітимуть” на вогнищах на вулицях українських міст.

Для того, щоб розрубати гордіїв вузол ЖГК треба зробити три прості кроки:

Перший – законодавчо зобов’язати власників всіх енергогенеруючих підприємств в Україні взяти на баланс комунікації для постачання тепла. Поясню детальніше – в Україні стандартна ситуація, коли енергогенерація в руках олігархів, а труби, що постачають тепло, в руках в комунальних підприємств. Олігархи дуже добре заробляють на виробництві тепла і їх не хвилює як це тепло доставляється до адресатів – гроші від населення вони отримують справно. Самі ж труби, теплотраси і под., лишилися Україні в спадок від часів царя Гороха, вони найдорожчі в обслуговуванні і давно потребують цілковитої модернізації. Для такої модернізації потрібні гроші, але їх немає, бо комунпідприємства залежать від місцевих бюджетів. Тому максимум, що можуть комунальники – латати старі труби. Про те, щоб замінти труби на енергоефективні, аби вони не гріли землю як на фото, навіть не варто мріяти.

Крок другий – поставити на вході до кожного житлового будинку лічильники для обліку тепла, що надходить, і за цими лічильниками оплачувати послуги енерговиробникам. Власники-олігархи знають скільки тепла віддають їхні підприємства, а тепер знатимуть скільки доходить до споживача. Те, що втрачатиметься трубами, буде суто їхнім клопотом. Якщо вони захочуть мінімізувати втрати і збільшити прибутки, муситимуть модернізувати труби і стежити за їхнім станом.

Крок третій – поставити в кожній квартирі на кожну трубу теплолічильники і прилади для обліку тепла. Тепер мешканці будинку матимуть два кількісних показники: об’єм тепла, що входить в будинок і об’єми тепла, що споживаються поквартирно. Це дозволить зрозуміти скільки тепла втрачається вже в самих будинках і мінімізовувати ці втрати своїми силами. Ось це вже буде компетенціями місцевих ЖЕКів, які надаватимуть мешканцям послуги з заміни та обслуговування труб та ін., або ж мешканці будинків створюватимуть ОСББ і самі даватимуть собі раду як це часто роблять в омріяній Європі.

Тільки не кажіть, що так зробити нереально – була би політична воля.