Яку Україну конструюють Вєсті?


Warning: Use of undefined constant cf - assumed 'cf' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/shugai/domains/piddubny.com/public_html/wp-content/plugins/embedit-pro/embed-it-pro.php on line 95

Warning: Use of undefined constant snippet - assumed 'snippet' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/shugai/domains/piddubny.com/public_html/wp-content/plugins/embedit-pro/embed-it-pro.php on line 103

Warning: Use of undefined constant snippet - assumed 'snippet' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/shugai/domains/piddubny.com/public_html/wp-content/plugins/embedit-pro/embed-it-pro.php on line 105

Яку Україну конструюють Вєсті06 липня відома українська медіа-експерт Наталія Лігачова передрукувала на своєму Facebook-профілі повідомлення маловідомої журналістки Інни Павлової з сумновідомої газети Вєсті. Йдеться нібито про побачене з околиць раніше захопленого проросійськими терористами Слов’янська:

Яку Україну конструюють Вєсті

Пані Лігачова пояснила, що головний «месидж» повідомлення: «на плечах у армии, которая работает, как сообщают журналисты, очень аккуратно, должно идти МЧС! потому что там сейчас катастрофа именно потому, что некому помощь оказывать людям после боев. Нет в Николаевке снесенных кварталов, как пишут уже некоторые СМИ, есть отдельные разрушенные дома, но и в них погибли или нуждаются в помощи раненые люди, нужна вода, газ и так далее».

Яку Україну конструюють Вєсті

Але люди, які уподобали та поширили це повідомлення, чомусь не звернули уваги на інший «месидж» журналістки Вєстєй.

Розглянемо повідомлення детальніше, адже насправді ми бачимо вміло сконструйовану бездоказову конструкцію з набагато більшими наслідками ніж це можна уявити. Отже, основа послання емоційна: руйнування, жіноча рука, що стирчить  з руїн, чоловік який ніби шукає дружину і доньку, тобто суцільна людська трагедія, що цілком логічно завершується проханням про допомогу.

Але в це емоційне послання зашите інше повідомлення. Це, так звана базова інформація, або інформація за замовчуванням, ствердження, констатація, що вже не потребує доказів. А саме, що всі ці руйнування – це справа рук українських військових.

Приберіть бездоказові емоції і вчитайтеся уважніше:

  • «Не хочу обвинять нашу армию. Если бы работали иначе, положили бы десятки наших солдат. Так, что другого пути наверное не было».
  • «Видели жилые дома, разорванные на части – артилерийские снаряды вырезали стояки с 1 по 5 этажи. Видели 2-х этажный жилой дом, от которого остался только фундамент. В одном из этих домов, из под завала торчит рука погибшей женщины… На сейчас, во время боев за Николаевку погибло 20 мирных граждан, 14 ранено (скорые при нас забрали их в Красный Лиман). Но реально будет больше. Многие все еще под завалами».

Якщо увімкнути критичне мислення, то до журналістки Вєстєй з’явиться багато питань. Наприклад: «Які неспростовні докази вона має на підтвердження своїх слів?» Або: «Чи має вона неспростовні докази, що знищені будинки, вбиті цивільні – це справа рук саме українських військових?» Адже навіть якщо Інна Павлова і бачила зруйновані будинки, то вона напевне не є військовим експертом, аби з першого погляду чи за залишками снарядів визначати з чиїх гармат вони були випущені. Тим більше, що коли терористи тримали позиції в українських містах, було достатньо інформації, що саме вони обстрілювали житлові будинки з мінометів, захопленої Нони і гранатометів.

Більшість людей як завжди скажуть, що це все надумана конспірологія. Ті, хто так вважають, можуть далі не читати – аналіз не для них.

Змоделюймо наслідки поширення такої інформації? Виписана в соціальних медіа, а потім на шпальтах газет «винуватість» українських військових – це подарунок для російських медіа. З посиланнями на журналістку і Вєсті їм вже не треба заморочуватися шукаючи докази «звірств» українських військових, а відтак української влади. Ці «звірства» будуть тисячі разів помножені, перекладені іншими мовами. Ця інформація ширитиметься Twitter-ом і доходитиме до різноманітних західних редакцій (механізм дії російських інформаційних кілерів проти України в Twitter-і я вже виписував тут).

Ці «звірства» стануть козирем Кремля, коли він звинувачуватиме «київську хунту» в «знищенні мирного населення», в «геноциді російськомовного сходу» і тому подібне. Це стане приводом для Кремля говорити про другий Нюрнберг для «українських фашистів». Врешті, це стане приводом для введення «російських миротворчих військ», щоб захистити цивільне населення. Звісно, що на тлі такої масованої пропаганди Кремля (а тут він традиційно перемагає Україну), вже ніхто не говоритиме про окупований Крим чи якісь санкції проти Росії.

А на додаток до всього, щоби довершити образ України як «фашистської країни», дуже доречно лягає інформація про свіжий напад на редакцію згаданої газети Вєсті.

Яку Україну конструюють Вєсті

Після цього головред Вєстєй завжди може сказати: «Нас хочуть знищити, бо ми говоримо правду».

І ще, соціальні медіа – надзвичайно потужний інструмент ведення інформаційної війни, навіть якщо про це хтось не здогадується. Адже безкритично поширюючи небезпечну інформацію (особливо це стосується експертів та журналістів, яким довірять, а отже беззастережно сприймають їхню точку), такі люди часто стають інформаційним знаряддям в руках ворога.

P.S.: Все пізнається в порівнянні. Тому до підступної рефлексії журналістки Вєстєй з околиць Слов’янська, додаю рефлексію журналіста агентства Reuters із самого Слов’янська.

Якщо вам цікавий глибший аналіз цієї теми, а також хочете дізнатися як боротися проти таких речей – пишіть коментарі, я обов’язково відповім.