“Жлобологія” від СТБ

stbДо цього допису спонукало посилання, що надибав у фейсбуці. Йшлося про сюжет “Київські митці написали посібник “Жлобологія”: як виявити жлоба”. Посилання вже недивним, звичним чином було на російськомовну версію. Однак, привернуло увагу не це, а кілька супутніх спостережень показової неефективності сайту.

По-перше, сюжет вийшов в ефір п’ятого липня, натомість на сайт його виставили аж о 14:01 восьмого липня.

По-друге, здивувала неефективність використання коштів каналу, оскільки СТБ витратив ресурс (час і гроші) на переклад сюжету Ольги Семак російською мовою. Розкручувати питання мови не буду – лишень цікаво якими дослідженнями керувалося керівництво СТБ, ухвалюючи рішення нераціонально дублювати застарілу інфу?

По-третє, телеканал продемонстрував найцікавіше ноу-хау, коли після підводки ведучого Володимира Бойка програвач… заблокував сюжет і запропонував додивитися його за посиланням.

stb_2 

А “далі ще цікавіше” (колись так казали в анонсах Вікон – не знаю, чи кажуть це ще зараз). Пропоноване гіперпосилання перекидає на головну сторінку телеканалу – stb.ua. Хочете все ще подивитися сюжет? Що ж, знайти його найлегше пошуком – структура сайту заплутана і незручна, плюс забирає купу часу.

Знайшли сюжет вдруге? Вітаю – сюжет ви все одно не побачите – повториться описана вище історія з лінками.

Цей приклад є чудовою ілюстрацією того, як сайт одного з найрейтинговіших телеканалів України нехтує головними засадами позиціонування в інеті:

– відсутня конвергенція, коли журналістський матеріал на веб-сторінці повинен не відставати, а, в ідеалі, випереджати традиційний ефір;

– відсутнє usability, коли користувачу важко зрозуміти логіку сайту і він на це витрачає час (є навіть відповідні розрахунки, який відсоток людей це відвертає від сторінки і скільки це завдає збитків);

– і нарешті, це банальне зневажання користувача сайту, коли тупиковими гіперлінками ним кидають, як тенісним м’ячиком (кому ж це сподобається?).

Колись у 2006 році я купував колег-журналістів (про це писав на УП – також цю статтю забрав до себе). В ході такої роботи зустрічався із тодішнім керівником СТБ паном В. Бородянським. Він відмовився від пропозиції бути купленим, натомість поділився планами розширювати свою присутність в інтернеті та монетизувати інет-контент. З того, що діється на сайті СТБ, видно, не тих знайшов людей.