Журналістське розслідування в інфовійні

Джерело: https://mh17.correctiv.org
Джерело: https://mh17.correctiv.org

9 січня 2015 року німецька команда журналістів-розслідувачів CORRECT!V виставила в Інтернет своє дослідження про встановлення винних в катастрофі Боїнга 777 Малайзійських авіаліній, що сталася 17 листопада 2914 року в Донецькій області. Розслідування викликало досить великий резонанс, його широко цитують і поширюють в соціальних мережах. Але якщо придивитися уважніше, то це журналістське розслідування є елементом інформаційної війни проти України, де більша частина правди змішана з безпідставними твердженнями. До того ж, те що в матеріалі назвали “журналістикою” нею не є. Тож далі – оґрунтування вищезазначеного.

Хоча матеріал доступний трьома мовами: англійською, німецькою та російською, для зручності аналіз стосуватиметься російськомовної версії. Варто зазначити, що після оприлюднення аналізованого матеріалу, автори вносили до нього зміни, тому подальші скани, що наводяться в аналізі вже можуть не співпадати з нинішнім змістом сайту.

Отже, щодо аварії рейсу MH17 «розслідування надало переконливий ланцюг свідчень» і його структура виглядає наступною:

Після “врізу” (вступу) текст починається з відомого повідомлення ватажка терористів, полковника ФСБ Гіркіна, де він хвалиться на своїй сторінці соціальної мережі ВКонтакте , як збили літак.

girkin_mh17

Але цього скану в розслідуванні німецьких журналістів ви не побачите, навіть попри те, що його неважко відновити за допомогою спеціальних сервісів.

Далі цікавіше. Розслідувачі з CORRECT!V надають масив інформації з власноруч роздобутих матеріав на території України та Росії. Мета: “Щоб дізнатися, чому літак був збитий. Знайти місце звідки був проведений запуск. Знайти свідка“.

mh17_2
Джерело: https://mh17.correctiv.org

Тобто тут читач бачить зміну теми, чого зазвичай не роблять професійні журналісти, але роблять професійні маніпулятори – на заміну головній темі “хто збив?”, виступає питання “чому?”. Це досить суттєва зміна питання, бо впливає на висновки з матеріалу в цілому. Поки ж варто запам’ятати цю заміну.

Далі ще цікавіше. Розділ “Покинута зона” оповідає про жахливі реалії на місці катастрофи. Тут читач дізнається, що “Довгий час місце катастрофи було похмурою сценою масового вбивства”, що “зона катастрофи залишалася покинутою місяцями”, що ще в листопаді 2014 року на місці катастрофи лежать уламки малайзійського Боїнга, які втім після візиту авторів матеріалу зібрали і вивезли. Як доказ свого візиту, німецькі журналісти опублікували фото з відповідним підписом.

Джерело: https://mh17.correctiv.org
Джерело: https://mh17.correctiv.org

Підпис під чим фото чіткий: “Навіть коли ми відвідували в листопаді, там був одяг 298 жертв MH17“. Але фото не належить розслідувачам. Перше, що впадає у вічі – яскрава, як для листопада місяця, трава. Що це за фото, можна легко перевірити в службі пошуку зображень Google-зображення. Достатньо натиснути на фото правою кнопкою миші, скопіювати адресу і вставити в рядок пошуку. Далі Google шукає схожі або однакові зображення.

В даному випадку ми дізнаємося, що фото з розкиданим одягом і червоною валізою вперше з’явилося влітку 18 липня 2014 року (наприклад, ось в цьому нідерландському виданні). Автор знімку Джером Сессіні з агенства Magnum Photos. Він же ж має і авторські права на знімок, про що зобов’язані згадувати законослухняні європейські видання. Всі інші фото, що використані в матеріалі, ніде раніше в Інтернеті не з’являлися, але вони неінформативні, що досить дивно як для гучного журналістського розслідування – насправді їх міг зробити і переслати в редакцію електронною поштою будь-який місцевий мешканець.

Наступна частина стосується “ключового питання” для всього матеріалу – “чому?” (в сенсі – “чому збили?”). Розслідувачі детально пояснюють (посилаючись на свого неназваного інформатора), що – так, Боінг777 був збитий саме пострілом з БУКу-1М, що – ні, це не могла бути ракета випущена з українського штурмовика. АЛЕ – під час наведення БУК розкриває свою позицію і в його екіпажу і лічені секунди аби знищити ворожий літак, інакше пілот ворожого літака знищить БУК – отже “слідує смертельна дуель”, де кожна секунда на вагу золота.

Врешті, суть матеріалу проявляється в частині “Людські щити”. Виявляється, що

Цивільний трафік в повітрі дає українським штурмовикам дорогоцінні секунди в їх поєдинку з “БУКом”. Український штурмовик може ховатися за пасажирським літаком. Кожен, хто цілиться в штурмовик з землі, ризикує влучити в цивільний. Це схоже на перестрілку на Дикому Заході. Це також можна порівняти з дуеллю, коли один стоїть в голому полі, а інший ховається в класі, набитому школярами“.

mh17_4
Джерело: https://mh17.correctiv.org

Тобто виходячи з безпідставних тверджень, журналісти послуговуючись типовою риторикою зображення терористів, стверджують, що українські військові літаки в боротьбі проти ворога прикривалися цивільними літаками. Далі ця теза повторюються ще раз:

Український уряд несе часткову відповідальність. Він використовував пасажирів цивільних літаків в якості людських щитів в повітряній війні проти російських танків. Його штурмовики ховалися за літаками, повними людей, які летіли у відпустку, піддаючи загрозі сотні невинних життів

Джерело: https://mh17.correctiv.org
Джерело: https://mh17.correctiv.org

В розслідуванні німецьких журналістів визнані всім світом факти переплетені з припущеннями та неперевіреною інформацією. Тобто з точки зору журналістики в матеріалі не дотримано елементарних стардартів журналістики. Врешті, нема жодного доказу, що журналісти CORRECT!V взагалі були в тих місцях, про які вони писали.

Окрім зазначеного, матеріал від CORRECT!V кульгає на купу менш дрібних огріхів та відверто незрозумілих речей. Наприклад, чого вартий лише візуалізований повітряний радар над місцем катастрофи в день трагедії і… за тиждень після неї – він зовсім не пов’язаний з текстом і ніякого смислового навантаження чи доповнення не несе.

Оцінюючи “розслідування” CORRECT!V дехто відзначав певне новаторство авторів матеріалу, які “продемонстрували цінність поєднання відкритих розслідувальницьких ресурсів з традиційною журналістикою” (це з мережі Twitter). Насправді “Рейс MH17. В пошуках правди” – це досить небезпечна суміш припущень, звинувачень та неперевіреної інформації, загорнутої в привабливу сучасну обгортку і, до того ж, гучно пропіареної.

На виході для непосвяченого читача праця створює так званий WOW-ефект – захоплення, за яким все написане сприймається як належне, хоча насправді це фікція. Насправді метою розслідування німецьких журналістів з CORRECT!V не було встановлення винного – якогось російського військового, адже те, що Боїнг777 MH17 збили росіяни – це секрет Полішинеля. Справжня мета розслідування – звинуваченнями в терористичних методах ведення війни бодай частково перекласти відповідальність на Україну за катастрофу.

Україна мала би відреагувати на такі серйозні звинувачення бодай нотою протесту від МЗС, або відповідним позовом до суду. Бо таке звинувачення нашим льотчикам має ще один вимір – якщо Україна мовчки це проковтне, то обґрунтує звинувачення Росії проти ув’язненої Кремлем української льотчиці Надії Савченко в “терористичних методах ведення війни”.