Мультимедійні експерименти

Джерело: NYT
Джерело: NYT

Нью-Йорк Таймс (NYT) зробила новий мультимедійний проект “A Game of Shark and Minnow” (Гра в акулу і малька). Нова розповідь від американських газетярів привернула увагу всього світу.

У свіжій історії йдеться про мультимедійне висвітлення територіальної суперечки між Китаєм та Філіпінами щодо рифу Аюнгін (Ayungin) на Островах Спратлі.

Тож, NYT знову змусив світ говорити про себе. “Знову”, бо це вже не перший експеримент газети із використанням різних типів медіа (текст, графіка, відео, аудіо, геотаргетинг).

Раніше (20 грудня 2012 року) Нью-Йорк Таймс “вистрілила” конвергентним проектом “Snow Fall. The Avalanche at Tunnel Creek” (Снігопад. Лавина в тунелі Крик). Вистрілила настільки вдало, що влучила в Пулітцерівську премію.

Джерело: NYT
Джерело: NYT

Поява “Снігопаду…” наприкінці 2012 року мало кого залишила байдужим з професійного журналістського середовища. Одні зазначали, наскільки популярним став проект (особливо за кордоном, який зазвичай не цікавився статтями NYT), що за статистикою в середньому на цій сторінці затримувалися 12 хвилин – безпрецедентно багато як для вебсторінок, хоча надзвичайно мало, щоб прочитати довжелезне текстово-мультимедійне “полотно”. Інші зазначали, що насправді всі таємно «по-чорному» заздрять успіху “Снігопаду”.

Відтак, “снігопадоподібні” (SnowFall-like – і цей термін не моя вигадка) історії почали з’являтися як гриби на світ.  Приклади? Будь ласка, їх вже десятки.

Той самий Нью-Йорк Таймс опублікував історію про жокея – The Jockey.

Гурт Rolling Stones замовив проект про критичний стан із таненням льодовиків Greenland Melting.

Австралійська Guardian надрукувала Firestorm – історію про одну родину під час пожежі в Тасманії.

multiexperiments

Технологію прокрутки (scrolling) змісту, що першою презентувала NYT, широко підхопили та почали застосовувати в різноманітних жанрах – аналітика, інтерв’ю, реклама, презентація тощо. Утім, такої популярності, яку здобула Нью-Йорк Таймс, копіювальники не мають.

В чому ж тоді успіх “Снігопаду…” та “Гри в акулу…”? Навряд чи лише в мультимедіа. Більше того, така техніка вже доступна безплатно для будь-якого користувача інтернету. Свого часу, з технічної точки зору, це був дорогий технічний експеримент, яким зараз вже може оволодіти кожен.

Обидва проекти – і “Снігопад…” і “Гра в акулу…” об’єднує “історія” (story, storytelling). Найбільш поширеним епітетом до жанру мультимедійного наративу від NYT стало – “занурення в читання”. “Що ж буде далі?”, доповнилося новим питання: “Яку техніку вони застосують ще?”.

Та якщо технікою оволодіти нескладно, то писати якісний контент – це те, що зможуть робити одиниці. А хто це зможе зробити краще за журналістів? – Чи не хороша відповідь тим, хто бідкається про смерть журналістики в «добу інтернету»?

Як доказ – хіт останнього літа на Західній півкулі – журналістський матеріал Who killed the music industry? (Хто вбив музичну індустрію?).

В Україні  теж є приклад поєднання технік скроллінгу з мультимедійністю. Цим скористалися журналісти Схіd.info у розслідуванні  “Вода”.

Джерело: Cxid.info
Джерело: Cxid.info

З-поміж десятків оглянутих проектів з технікою “мультимедійного скролінгу” привертає увагу те, що всі вони (впевнений, поки що) мають ваду – користувач не має можливості вплинути на перебіг викладу. Однією з головних переваг сучасної інтернет-журналістики, дослідники відзначають можливість користувачів впливати на зміст: доповнювати його, коментувати (що в більшості дозволяють інструменти соціальних медіа). В “мультимедійному скроллінгу” цього поки нема – лише в деяких моментах про соцмедіа нагадують “твіти”, що вставлені в розповідь самими авторами.