Соціологія як продажна дівка

Київський Міжнародний інститут соціології (КМІС) оприлюднив свіжі президентські рейтинги політиків, за якими впевнено лідирує Юлія Тимошенко. Згідно з опитуваннями травня-червня за неї проголосувало би 13,7% виборців, а друге місце посів би чинний президент України Петро Порошенко (7,9%). Цікаво, що 13 днів тому цей самий КМІС оприлюднював травневі соцдослідження, де Тимошенко мала 9,5%, а на другому місці був… Олег Ляшко (6,6%). Цікаво, що такого сталося в Україні за 13 днів, що аж настільки вплинуло на вподобання українців? Єдине, що спадає на думку – давнє висловлювання українського політика про соціологію, як про “продажну дівку”.

Соціологія як продажна дівка

Як видно з оприлюднених даних на сторінці КМІСу, формулювання до електоральних вподобань українців за травень-червень 2016 року звучить так: “Якби вибори Президента України відбувалися на початку червня, то з усіх громадян України віком від 18 років… проголосували б за”.

І далі ситуація виглядає наступним чином:  Тимошенко – 13,7%, Порошенка – 7,9%, Садового – 7,3%, Ляшка – 7,1%, Бойка – 6,7%, Гриценка – 5,5%, Тягнибока – 2,2%, Яроша – 1,5%. За інших кандидатів – 4,6%. Зіпсували би бюлетень – 7,6%. Не голосували б – 16,6%. Не визначилися за кого голосувати – 19,5%.

Соціологія як продажна дівка

А ось 26 травня на веб-сторінці КМІСу формулювання до електоральних вподобань українців за травень 2016 року звучить до болю знайомо: “Якби вибори Президента України відбувалися в другій половині травня, то з усіх громадян України віком від 18 років… проголосували б за”.

І далі травневі рейтинги такі: Тимошенко – 9,5%, Ляшка – 6,6%, Порошенка – 6,1%, Гриценка – 5,7%, Садового – 4,9%, Бойка – 3,8%, Яотша – 1,8%, Тягнибока – 1,3%. За інших кандидатів – 5,3%. Зіпсували би бюлетень – 8,4%. Не голосували б – 19,1%. Не визначилися за кого голосувати – 27,3%.

Якщо візуально порівняти цю таблицю, то вийде ось така картинка (щоб збільшити, треба на неї натиснути):

Соціологія як продажна дівкаТобто, за логікою КМІСу, Юлія Тимошенко протягом 13 днів підвищила свій рейтинг на 4,2%.

Петро Порошенко випередив Ляшка і піднявся на другу сходинку “заробивши” 1,8%.

Андрій Садовий посів третє місце і доплюсував собі 2,4% – це попри те, що у Львові вибухнув скандал у зв’язку з пожежею на міському звалищі 30 травня і загибеллю людей, що призвело до сутичок в місті і введенні Національної Гвардії України.

Олег Ляшко опинився на четвертій позиції, але теж збільшив рейтинг на 0,5%.

Несподівано 2,9% заробив “опозиціонер” Юрій Бойко.

На 0,2% опустився Анатолій Гриценко.

На 0,7% “виріс” Олег Тягнибок.

На 0,3% “просів” Дмитро Ярош.

0,7% виборців відмовилися б голосувати за “інших кандидатів”.

На 0,8% поменшало тих, хто свідомо зіпсував би бюлетень.

2,5% опитаних раптом вирішили, що братимуть участь у виборах.

І рекордних 7,8% “прозріли” і протягом останніх 13 днів визначилися за кого голосуватимуть.

Хтось може пояснити такі дива соціології?