Як і куди подіти міліцію, беркут і внутрішні війська?

militiaМинуло кілька днів після втечі Януковича, а вороги української революції спокійно ходять до сесійної зали Верховної Ради. Організатори банд вбивць, катів і мародерів, повертаються в Україну. Ще трішки і Янукович із Пшонкою теж зможуть спокійно повернутися, потім вимагатимуть повернути резиденції та судитимуться із сім’ями загиблих майданівців за відновлення “честі та гідності”.

Спілкувався онлайн із товаришем з Грузії. Він написав слова підтримки і додав дві важливі речі:

  1. У нас надзвичайно мало часу на зміни.
  1. Хочете реформ – ставте на посади молодь. Саме молодь не заражена бацилою корупції і вона дає шанс країні на розвиток.

Від себе маю ще один пункт, що сформулював на підставі особистого досвіду і спостережень ще після помаранчевої революції 2004 року – розформування міліції.

Без деталізації, схематично, змалюю так – зараз у нас в системі МВС є: міліція, спецпідрозділи (Беркут і под.) і Внутрішні війська.

По-перше, все це жере колосальні кошти.

По-друге, ця система спрямована не на боротьбу зі злочинністю, а на боротьбу з народом – доведено подіями зими 2013-14 рр.

І, по-третє, ця міліцейська система неефективна і збочена (згадайте справу Дікаєва і, знову ж, останні події з побиттями-каліченнями і вбивствами людей).

Залишати цю систему без тотальних змін – безвідповідально. Це те саме, що продовжувати користуватися зламаною рушницею, яка рано чи пізно вибухне в руках.

Тому, МВС має бути ліквідоване як таке. Натомість створити інший орган (наприклад, Міністерство органів правопорядку). На сторожі громадського порядку тимчасово поставити військових Міністерства Оборони України разом із сформованими загонами Самооборони. В цей час звільнити ВЕСЬ без винятку особовий склад колишнього МВС.

Паралельно за допомогою військових психологів розгорнути систему психологічних тестів, поліграфи для набору нового складу української поліції. Якщо потрібно запросити відповідних фахівців з Грузії та Польщі (для кількатижневих базових тренінгів також).  Однією з головних вимог має стати наявність вищої освіти (як в Польщі) – без неї нехай людина шукає іншу роботу. На конкурс матимуть право подаватися і колишні працівники МВС (але не з Беркута і не з ВВ). Психологічні тести для оновленого особового будуть щорічні та обов’язкові. Кількість поліції має бути менша аніж нинішнього МВС, зарплата більша.

В процесі реформи мають бути ліквідовані такі одиниці як ДАІ, Беркут, Грифон, ВВ.

Одночасно реанімувати знищену колись Кучмою Національну гвардію України. На її плечі покласти зокрема охорону стратегічно важливих об’єктів. Охороною місць ув’язнення займатиметься відповідний спецпідрозділ поліції (пенітенціарна система теж має бути змінена). Боротьбою з тероризмом займатиметься СБУ. Одночасно має бути ухвалений закон про вільне володіння зброєю громадянами України, а також про загони самооборони (аналог дружинників), які допомагатимуть поліцейським.

Маячня? Аж ніяк. Зараз на прикладі Києва є докази ефективності загонів Самооборони щодо забезпечення громадського порядку.

Кадровий потенціал? Повно – на Майдані сам зустрічав купу молодих, з вищою освітою людей, які зненавиділи постсовкову корумповану систему в Україні.

Не все буде ідеально. Будуть помилки. Але не помиляється той, хто нічого не робить. Головне робити все рішуче і швидко – тоді реформована правоохоронна система почне виконувати свої функції, в тому числі караючи злочинців, які підняли руку на людей взимку 2013-2014 рр. Все інше – лише окозамилювання.

Мітки: , , ,