Як перевіряти інформацію з інтернету. Кілька простих порад

Як перевіряти інформацію з інтернетуНаписати цю невеличку замітку мене примусили регулярні вкиди в Мережу різної інформації, що потім підхоплюються і перетворюються в повноцінні новини (найчастіше на страшилки для громадян України). На двох прикладах останніх днів я продемонструю як не витрачаючи багато часу перевірити (верифікувати) цю інформацію.

Перевірка точність і виваженість інформації – це те, що відрізняє журналістів від медіаактивних людей. Я покроково продемонструю як це зробити швидко і за допомогою доступних інструментів. Результати моїх викриттів, можливо, не всім сподобаються, але дозволю собі процитувати полковника Пола Воллі з його практичного посібника для американської армії «Від психологічних операцій до війни свідомостей: психологія перемоги»: 

Воюючи в інформаційних війнах, ми не брешемо – бо це Ахіллесова п’ята. Коли ми збрешемо раз, іншим разом люди нам вже не повірять.

Отже, випадок перший

14 липня відомий український блогер Денис Казанський розмістив на своїй сторінці у Facebook фотографії, де стверджував, що «танк» (насправді – самохідна артилерійська установка /САУ/, але в даному випадку це неважливо) перекинувся, їдучи до кордону з Україною.

Як перевіряти інформацію з інтернету

На час написання цього тексту фото уподобали 714 людей, і поширили 124 особи. Саме після допису Дениса Казанського ці знімки перетворилися в повноцінну новину про те, що Росія стягує війська до кордону з Україною.

Наприклад, таке поважне видання як Дзеркало тижня, розмістило новину, що «В Росії перевернувся танк, що рухався до українського кордону». Як видно зі знімка екрана внизу, видання посилається на український телеканал ICTV, а телевізійники, у свою чергу, на «очевидців дорожньо-транспортної пригоди».

Як перевіряти інформацію з інтернету

Ще після допису Дениса Казанського ці фото викликали в мене підозру, адже за якістю обох знімків було очевидно, що їх робили на різні фотоапарати (чи смартфони). Тому я вирішив поцікавитися, що це за знімки.

Почав із пошуку за фотографіями. Алгоритм простий – скачуєте фото на комп’ютер і пропускаєте його через сервіс Google Зображення.

Наприклад, саме таким чином я з’ясував, що фото «російського танку», нібито підбитого в Україні 12 червня цього року, насправді було відредагованим знімком танку, підбитого в Грузії 16 серпня 2008 року.

tank_fake

Але повернімося до нашої САУ. Отже, пошук за знімком дав купу посилань, в тому числі на сторінки в російській соцмережі ВКонтакте. Власне, там оприлюднили знімки вперше.

Як перевіряти інформацію з інтернету

В російській соцмережі написали, що САУ перекинулася «в Томаровці, під час транспортування техніки на Прохорівське поле». Далі черга за іншим сервісом від Google – Гугл Карти. Нам відомо, з інформації Казанського, що йдеться про Білгородщину, а з ВК відомо, що йдеться про Томаровку. Тож вводимо в Гугл Картах «Томаровка» і стежимо, щоби це було саме село на Білгородщині. Знайшли.

Як перевіряти інформацію з інтернету

Відкладаємо поки що карту і повертаємося до знімків. Нам треба знайти місце, де трапилася аварія і з’ясувати напрямок руху військового транспорту – тобто чи справді він прямує до кордону з Україною?

Тут нам потрібно звернути увагу на деталі і це зовсім не складно.

Як перевіряти інформацію з інтернету

На першому фото ми відзначаємо, що вдалині видніється місто (припускаємо, що це Томаровка). Також там видно трубу якогось заводу, а за ним широку смугу зелені – це дає орієнтир і напрямок від чого відштовхуватися. Далі дивимося на ближчі деталі. За вигином дороги ми бачимо, що це ймовірно поворот. Придивляємося до ліхтаря над знаками – його форма не зовсім типова, тож це також може бути зачіпкою. Тепер увага на знаки – перевернутий трикутник доповнений круглим знаком. Тут краще бути автомобілістом, аби розуміти як читати ці знаки. Перевернутий трикутний – це «Дати дорогу». Коли його доповнюють круглим внизу, то зазвичай попереджають про виїзд на кільце.

Як перевіряти інформацію з інтернету

Крім того, на проїжджих частинах бордюри зазвичай не встановлюють з метою безпеки на випадок НП, щоби в разі чого авто могло злетіти з траси, а не чіплятися за перешкоди (що є небезпечнішим).

Як перевіряти інформацію з інтернету

Розмітка. Переривчаста, коротка і густа. Це розділова між смугами, що йдуть в одному напрямку. Теж ознака кільця. Зверніть увагу також на місцевість – рідка посадка, а за нею поле.

Як перевіряти інформацію з інтернету

На цьому фото ми теж бачимо вигин, бордюр, але є нові елементи – дерева і знак «стоянка і зупинка заборонена» з окресленою відстанню заборони. Отже всі ці елементи уважно фіксуємо в пам’яті, повертаємося до відкладеної раніше карти і шукаємо кільце біля Томаровки.

Як перевіряти інформацію з інтернету

З п’яти доріг, що виходять з Томаровки і позначками підходять як асфальтовані, ми знаходимо лише одне кільце. Я його позначив червоним і знаходиться воно на схід від населеного пункту. Натискаємо на кільці правою кнопкою миші і з меню, що випало, вибираємо опцію: Що тут?

Ліворуч вгорі є маленьке зображення знімку і напис: «Перегляд вулиць» (я виділив червоним):

Як перевіряти інформацію з інтернету

Натискаєте на знімочок і переходите в режим віртуального огляду місцевості. З цього режиму виявляється, що дана ділянка дороги ремонтується і там немає жодних бордюрів, знаків тощо. Не поспішайте здаватися. З будівництва видно, що споруджуються кільце. Отже, Google знімав місцевість певний час тому і дещо могло змінитися. А тепер «побродіть» околицями і роззирніться. Виявиться, що ліхтарі монтують такі ж як і на знімку з аварією САУ. Вже тепло. Тепер подивіться на Томарівку від цього будівництва.

Як перевіряти інформацію з інтернету

Якщо наблизите мишкою краєвид, то побачите знайому картину: заводську трубу (щоправда перефарбовану), зелену смугу зелені вдалині. Стає гарячіше. Тепер розвернемося назад і – тепер зовсім пече:

Як перевіряти інформацію з інтернету

Ми бачимо знак «стоянка і зупинка заборонена» з окресленою відстанню заборони – 300 метрів. Дивимось на дерева і бачимо те місце, де трапилася аварія російської САУ.

Як перевіряти інформацію з інтернету

Як перевіряти інформацію з інтернету

З напрямку руху САУ випливає, що вона рухалася від Томарівки в східному напрямку.

Стверджувати про те, що артилерійська установка рухалася в бік кордону з Україною – немає підстав.

Випадок другий

15 липня інформаційне агентство Ліга оприлюднила новину, що «В Єнакієвому помічені танки і три САУ Гвоздика під прапором РФ».

Як перевіряти інформацію з інтернету

Основа для новини – любительський відео-ролик тривалістю 1 хвилина і 41 секунда. Все знято з однієї точки. Тут вже не вдасться зачепитися за деталі, як я описував в минулому прикладі. Але знову ж таки не все безнадійно. Тому що в даному випадку ми звертаємо увагу на погоду. А точніше на небо.

Зі знімка ми бачимо, що небо досить похмуре і все затягнуте хмарами. Тож перевіримо погоду в Єнакієвому на відповідних сайтах.

Як перевіряти інформацію з інтернету

Гісметео характеризує погоду в Єнакієвому як «слабку хмарність». Це якось не в’яжеться з небом, що ми бачимо на відео. Сильну хмарність не підтверджує також і новий інструмент для верифікації даних WolframAlpha.

Але перевіримо ще раз. Вписуємо в Google запит «вебкамери в Єнакієво» і знаходимо ось такий сайт. Якість картинки не дуже, але навіть з неї можна побачити, що небо аж ніяк не похмуре.

Як перевіряти інформацію з інтернету

Тобто твердження інформаційного агентства Ліга.нет, що російські танки їздять саме по Єнакієвому – як мінімум сумнівне.

Наприкінці ще раз повторю цитату полковника Пола Воллі з його практичного посібника для американської армії «Від психологічних операцій до війни свідомостей: психологія перемоги»: 

Воюючи в інформаційних війнах, ми не брешемо – бо це Ахіллесова п’ята. Коли ми збрешемо раз, іншим разом люди нам вже не повірять.

P.S.: Фото нижче – датоване 10 липня.

Як перевіряти інформацію з інтернету

Доповнення

Мені закидають, що напрямок руху САУ на схід не очевидний, тому цю частину поясню детальнішою схемою:

Як перевіряти інформацію з інтернету

Твердження ж про те, що САУ могло занести чи вона могла піти покотом, смішні. Це не бляшанка – її вага більше 43 тон (та й асфальт в такому випадку виглядав би інакше). А везли ту злощасну машинерію дулом вперед, як вона, зрештою, і впала (задом до Томаровки). Ось ще фотодоказ з пошуку знімків:

Як перевіряти інформацію з інтернету

Мітки: , , , ,
23 коментарі в “Як перевіряти інформацію з інтернету. Кілька простих порад
 1. Zapp сказав:

  Все красиво про перевернутый “танк”, но есть проблема, КАК! он перевернулся , а тут почему то мысль не развилась. Развиваем 🙂 Шрэк в Украине не появлялся, Иисусу не до нас, значит сам. Смотрим на фото и мысленно переворачиваем “танк” на ноги. получаем встречную полосу, но ехать по встречке не умно, значит его везли на тягаче ЕСТЕСТВЕННО ДУЛОМ НАЗАД с которого он и выпал. а почему? дорога имеет радиус прибавляем скорости и.. видим следы торможения на асфальте уменьшающие радиус движения тягачя соответственно увеличивающие центробежную силу. КАК ТО ТАК…..

  • Sashko сказав:

   Дякую за заувагу. Я доповнив матеріал схемою ДТП.

   • Роман Побиван сказав:

    Все одно не очевидно. Швидше за все вона таки перекотилась. Гляньте осип бруду в місці падіння. І дуже мала ймовірність, що тягач з таким вантажем міг їхати не по крайній правій смузі, а рухався в другій.

  • Алексей сказав:

   Какая встречка на кольце?

  • Денис Денис сказав:

   Вы за рулем давно были? На кольце встречка?

 2. Felix сказав:

  Насчет танков в Енакиево, вот еще видео. https://vk.com/video28793206_169448650?hd=-1&t=21s Здесь видно, как они стоят на въезде в город со стороны Углегорска. Это здесь на картах Гугл https://maps.google.com.ua/maps?q=%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D0%B5%D0%B2%D0%BE&hl=ru&ie=UTF8&ll=48.271219,38.219751&spn=0.004178,0.009645&sll=50.057704,36.205036&sspn=0.008059,0.01929&hnear=%D0%95%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D0%B5%D0%B2%D0%BE,+%D0%94%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%86%D0%BA%D0%B0%D1%8F+%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%8C&t=h&z=17 Плюс массовые свидетельства местных в группе города, типа Типичное Енакиево, Донецк, Горловка и т.д. Народ любит поболтать в соцсетях. Это дает высокую достоверность события.

  • Maxim сказав:

   Почаще сидите в вконтакте, что бы больше ваших друзей гибло! Сами там сливаете врагу инфу, что за законами любой странны является предательством(колорадством в нашем случае)!

 3. САУ не могли транспортировать стволом назад, так как это утрудняет заезд на платформу и съезд с нее (ствол утыкается в землю) и люк и тримплексы водителя спереди расположены… перед транспортировкой и погрузкой, ствол укладывается в специальное запорное устройство, рассположенное спереди (как у автокранов закрепляется стрела)… иначе при выполнении поворотов для для точного заезда происходит дерганье ствола с последующей раскачкой… при таком заезде передок САУ приподнимается при заезде на трамплин и ствол соответственно вверх (если задним ходом то он упрется в землю)… = у танкистов (вообще кто на гусеничном ходу) есть еще такой маневр при опрокидывании набок: запускается двигатель и включается дифференциал, который прижатый к земле, если гусянка находит зацеп (на асфальте вряд ли, но там есть такой намек на этот маневр в виде изгиба) то происходит самоподъем… этот маневр очень сложный даже для опытных водил…я знаю, что начнутся разговоры о масле и т.д. на протяжении 10-15 минут работы двигателя ничего не произойдет… если на протяжении этого времени не удалось поставить средство на обе гусянки – то кранты без крана…=

 4. Judoka Oleh (Judoka UA) сказав:

  Як усе зачьотно!
  То це наших хлопців вбивають фейковими фотошопними Градами, САУ та іншою “дурничкою”? Відвідайте військовий шпиталь, може й ампутанти там не справжні…

  • Sashko сказав:

   Можливо й возять, але зверніть увагу, що на Вашому фото не військовий тягач.

 5. Ljudmila Safronova сказав:

  вот как вы хорошо подметили про танк, и разметка и бордюры. а где на ваших “развенчивающих фейк” фотах эти моменты? и знак синенький около трех выделенных деревьев тоже на первом кадре отсутствует, и задний фон немного подгулял….

 6. Вячеслав сказав:

  Та сама колона з Єнакієво, в прив’язці до іншого міста:

  https://www.youtube.com/watch?v=U8vVah_6RN4

  Погода то таке …

 7. Eugen сказав:

  САУ лежит на ЛЕВОМ боку.
  Прошу автора объяснить: если она не перевернулась дважды после перевозки по левой полосе, то её, следовательно, перевозили вверх ногами?

  • Sashko сказав:

   І що далі? Ми ж не знаємо на якій стадії ДТП робили знімки. Може, це вже етап “викочування” на дорогу? Котити через боки напевне легше, аніж через ствол чи корму, так же ж? Вона може лежати на будь-якому боці. Тут головне напрямок руху дороги, а за напрямком руху САУ везли на схід.

 8. Ігор сказав:

  А еще на фотках из гугла обочина без бордюра, а с САУ есть и бордюр и разметка. Так что доказательства еще не факт!

  • Sashko сказав:

   Читайте уважніше. Гугл-карти робилися, коли кільце будували. Гугл нечасто оновлює карти. Аварія із САУ трапилася вже на збудованому кільці. Один з доказів – ліхтарі, а також інші орієнтири. І, як я писав, саме такі ліхтарі не поширені, що звужує пошук.

 9. Guest сказав:

  одно замечание: на фотках гугля нет борюра и разметки как на фотках вместе с САУ

  • Sashko сказав:

   Дякую. Читайте уважніше. Гугл-карти робилися, коли кільце будували. Гугл нечасто оновлює карти. Аварія із САУ трапилася вже на збудованому кільці. Один з доказів – ліхтарі, а також інші орієнтири. І, як я писав, саме такі ліхтарі не поширені, що звужує пошук.

 10. Dmitri Bogomolov сказав:

  Так и не понял из текста, что с самолетом?

  • Sashko сказав:

   Фото з літаком ілюструє тренд, коли журналісти не перевіряють інформацію. Повідомлення про “літаки під Донецьком” хромадське ретранслювало в Твіттері ще 10 липня. Звісно, що інфа не підтвердилася, але вона була успішно вкинута як відома субстанція на вентилятор.

 11. Andrii Pidlubnyi сказав:

  Все вірно автором примічені деталі, чому ви чіпляєтеся до бардюрів. Гугл-карти це не онлайн трансляція ,тому і ремонт встигли зробити на кільці, чудовий орієнтир це дерева яким уже десятки років і вони ідентичні на фото з гугла і новин

 12. Vera сказав:

  одна из артиллерийских установок упала с платформы прямо на дорогу rusdtp.ru/29942-pod-belgorodom-v-dtp-popala-kolonna-s-voennoy-tehnikoy.html Т.е. упала с платформы, на платформе могла ехать хоть передом, хоть задом

3 Пінги / Зворотні посилання для "Як перевіряти інформацію з інтернету. Кілька простих порад"
 1. Чому українські журналісти не спроможні явити на світ розп’ятого хлопчика. Різниця між СМІ України та Росії. | Putin FUCK OFF! сказав:

  […] згодом з’ясувалося, що ця інформація була фейковою, яку, швидше за все, вкинули через російську соцмережу […]

 2. Чому українські журналісти не спроможні явити на світ розп’ятого хлопчика. Різниця між СМІ України та Росії. | Героям Слава! сказав:

  […] згодом з’ясувалося, що ця інформація була фейковою, яку, швидше за все, вкинули через російську соцмережу […]

 3. Вирішальна роль джерел інформації (або що варто знати, аби користуватися медіа) – Іменка сказав:

  […] допомогою загальнодоступних знарядь онлайн я тоді довів, що напрямок руху САУ в бік України не відповідає […]

Напишіть відгук