Як перевіряти інформацію з інтернету. Кілька простих порад

Як перевіряти інформацію з інтернетуНаписати цю невеличку замітку мене примусили регулярні вкиди в Мережу різної інформації, що потім підхоплюються і перетворюються в повноцінні новини (найчастіше на страшилки для громадян України). На двох прикладах останніх днів я продемонструю як не витрачаючи багато часу перевірити (верифікувати) цю інформацію.

Перевірка точність і виваженість інформації – це те, що відрізняє журналістів від медіаактивних людей. Я покроково продемонструю як це зробити швидко і за допомогою доступних інструментів. Результати моїх викриттів, можливо, не всім сподобаються, але дозволю собі процитувати полковника Пола Воллі з його практичного посібника для американської армії «Від психологічних операцій до війни свідомостей: психологія перемоги»: 

Воюючи в інформаційних війнах, ми не брешемо – бо це Ахіллесова п’ята. Коли ми збрешемо раз, іншим разом люди нам вже не повірять.

Отже, випадок перший

14 липня відомий український блогер Денис Казанський розмістив на своїй сторінці у Facebook фотографії, де стверджував, що «танк» (насправді – самохідна артилерійська установка /САУ/, але в даному випадку це неважливо) перекинувся, їдучи до кордону з Україною.

Як перевіряти інформацію з інтернету

На час написання цього тексту фото уподобали 714 людей, і поширили 124 особи. Саме після допису Дениса Казанського ці знімки перетворилися в повноцінну новину про те, що Росія стягує війська до кордону з Україною.

Наприклад, таке поважне видання як Дзеркало тижня, розмістило новину, що «В Росії перевернувся танк, що рухався до українського кордону». Як видно зі знімка екрана внизу, видання посилається на український телеканал ICTV, а телевізійники, у свою чергу, на «очевидців дорожньо-транспортної пригоди».

Як перевіряти інформацію з інтернету

Ще після допису Дениса Казанського ці фото викликали в мене підозру, адже за якістю обох знімків було очевидно, що їх робили на різні фотоапарати (чи смартфони). Тому я вирішив поцікавитися, що це за знімки.

Почав із пошуку за фотографіями. Алгоритм простий – скачуєте фото на комп’ютер і пропускаєте його через сервіс Google Зображення.

Наприклад, саме таким чином я з’ясував, що фото «російського танку», нібито підбитого в Україні 12 червня цього року, насправді було відредагованим знімком танку, підбитого в Грузії 16 серпня 2008 року.

tank_fake

Але повернімося до нашої САУ. Отже, пошук за знімком дав купу посилань, в тому числі на сторінки в російській соцмережі ВКонтакте. Власне, там оприлюднили знімки вперше.

Як перевіряти інформацію з інтернету

В російській соцмережі написали, що САУ перекинулася «в Томаровці, під час транспортування техніки на Прохорівське поле». Далі черга за іншим сервісом від Google – Гугл Карти. Нам відомо, з інформації Казанського, що йдеться про Білгородщину, а з ВК відомо, що йдеться про Томаровку. Тож вводимо в Гугл Картах «Томаровка» і стежимо, щоби це було саме село на Білгородщині. Знайшли.

Як перевіряти інформацію з інтернету

Відкладаємо поки що карту і повертаємося до знімків. Нам треба знайти місце, де трапилася аварія і з’ясувати напрямок руху військового транспорту – тобто чи справді він прямує до кордону з Україною?

Тут нам потрібно звернути увагу на деталі і це зовсім не складно.

Як перевіряти інформацію з інтернету

На першому фото ми відзначаємо, що вдалині видніється місто (припускаємо, що це Томаровка). Також там видно трубу якогось заводу, а за ним широку смугу зелені – це дає орієнтир і напрямок від чого відштовхуватися. Далі дивимося на ближчі деталі. За вигином дороги ми бачимо, що це ймовірно поворот. Придивляємося до ліхтаря над знаками – його форма не зовсім типова, тож це також може бути зачіпкою. Тепер увага на знаки – перевернутий трикутник доповнений круглим знаком. Тут краще бути автомобілістом, аби розуміти як читати ці знаки. Перевернутий трикутний – це «Дати дорогу». Коли його доповнюють круглим внизу, то зазвичай попереджають про виїзд на кільце.

Як перевіряти інформацію з інтернету

Крім того, на проїжджих частинах бордюри зазвичай не встановлюють з метою безпеки на випадок НП, щоби в разі чого авто могло злетіти з траси, а не чіплятися за перешкоди (що є небезпечнішим).

Як перевіряти інформацію з інтернету

Розмітка. Переривчаста, коротка і густа. Це розділова між смугами, що йдуть в одному напрямку. Теж ознака кільця. Зверніть увагу також на місцевість – рідка посадка, а за нею поле.

Як перевіряти інформацію з інтернету

На цьому фото ми теж бачимо вигин, бордюр, але є нові елементи – дерева і знак «стоянка і зупинка заборонена» з окресленою відстанню заборони. Отже всі ці елементи уважно фіксуємо в пам’яті, повертаємося до відкладеної раніше карти і шукаємо кільце біля Томаровки.

Як перевіряти інформацію з інтернету

З п’яти доріг, що виходять з Томаровки і позначками підходять як асфальтовані, ми знаходимо лише одне кільце. Я його позначив червоним і знаходиться воно на схід від населеного пункту. Натискаємо на кільці правою кнопкою миші і з меню, що випало, вибираємо опцію: Що тут?

Ліворуч вгорі є маленьке зображення знімку і напис: «Перегляд вулиць» (я виділив червоним):

Як перевіряти інформацію з інтернету

Натискаєте на знімочок і переходите в режим віртуального огляду місцевості. З цього режиму виявляється, що дана ділянка дороги ремонтується і там немає жодних бордюрів, знаків тощо. Не поспішайте здаватися. З будівництва видно, що споруджуються кільце. Отже, Google знімав місцевість певний час тому і дещо могло змінитися. А тепер «побродіть» околицями і роззирніться. Виявиться, що ліхтарі монтують такі ж як і на знімку з аварією САУ. Вже тепло. Тепер подивіться на Томарівку від цього будівництва.

Як перевіряти інформацію з інтернету

Якщо наблизите мишкою краєвид, то побачите знайому картину: заводську трубу (щоправда перефарбовану), зелену смугу зелені вдалині. Стає гарячіше. Тепер розвернемося назад і – тепер зовсім пече:

Як перевіряти інформацію з інтернету

Ми бачимо знак «стоянка і зупинка заборонена» з окресленою відстанню заборони – 300 метрів. Дивимось на дерева і бачимо те місце, де трапилася аварія російської САУ.

Як перевіряти інформацію з інтернету

Як перевіряти інформацію з інтернету

З напрямку руху САУ випливає, що вона рухалася від Томарівки в східному напрямку.

Стверджувати про те, що артилерійська установка рухалася в бік кордону з Україною – немає підстав.

Випадок другий

15 липня інформаційне агентство Ліга оприлюднила новину, що «В Єнакієвому помічені танки і три САУ Гвоздика під прапором РФ».

Як перевіряти інформацію з інтернету

Основа для новини – любительський відео-ролик тривалістю 1 хвилина і 41 секунда. Все знято з однієї точки. Тут вже не вдасться зачепитися за деталі, як я описував в минулому прикладі. Але знову ж таки не все безнадійно. Тому що в даному випадку ми звертаємо увагу на погоду. А точніше на небо.

Зі знімка ми бачимо, що небо досить похмуре і все затягнуте хмарами. Тож перевіримо погоду в Єнакієвому на відповідних сайтах.

Як перевіряти інформацію з інтернету

Гісметео характеризує погоду в Єнакієвому як «слабку хмарність». Це якось не в’яжеться з небом, що ми бачимо на відео. Сильну хмарність не підтверджує також і новий інструмент для верифікації даних WolframAlpha.

Але перевіримо ще раз. Вписуємо в Google запит «вебкамери в Єнакієво» і знаходимо ось такий сайт. Якість картинки не дуже, але навіть з неї можна побачити, що небо аж ніяк не похмуре.

Як перевіряти інформацію з інтернету

Тобто твердження інформаційного агентства Ліга.нет, що російські танки їздять саме по Єнакієвому – як мінімум сумнівне.

Наприкінці ще раз повторю цитату полковника Пола Воллі з його практичного посібника для американської армії «Від психологічних операцій до війни свідомостей: психологія перемоги»: 

Воюючи в інформаційних війнах, ми не брешемо – бо це Ахіллесова п’ята. Коли ми збрешемо раз, іншим разом люди нам вже не повірять.

P.S.: Фото нижче – датоване 10 липня.

Як перевіряти інформацію з інтернету

Доповнення

Мені закидають, що напрямок руху САУ на схід не очевидний, тому цю частину поясню детальнішою схемою:

Як перевіряти інформацію з інтернету

Твердження ж про те, що САУ могло занести чи вона могла піти покотом, смішні. Це не бляшанка – її вага більше 43 тон (та й асфальт в такому випадку виглядав би інакше). А везли ту злощасну машинерію дулом вперед, як вона, зрештою, і впала (задом до Томаровки). Ось ще фотодоказ з пошуку знімків:

Як перевіряти інформацію з інтернету

Мітки: , , , ,